świat oczami maluszka
Bobasy,  Ja i świat

Świat oczami maluszka – jak przebiega rozwój wzroku dziecka?

Jak wygląda świat oczami maluszka? Czy zastanawialiście się kiedyś jak dziecko widzi świat? Czy postrzega świat tak samo jak dorosły już od pierwszych dni życia? Czy możemy pomóc maluszkowi w stymulacji zdolności wzrokowych?

 

Rozwój nabywania zdolności wzrokowych przez dziecko jest indywidualny. Istnieją jednak przyjęte ramy czasowe które pozwalają nam orientacyjnie przyjąć  prawidłowy czas nabywania i rozwoju tych umiejętności.

 

No to od początku:

 

Noworodek – wasz maluszek jest już z wami w domu, uśmiechacie się do niego i zwracacie uwagę na każdy gest wyrażany przez wasze dziecko ale w tym okresie dziecko widzi nieostro, reaguje bardziej na dotyk, ciepło, kontakt ze skórą. Niezwykle istotne jest w tym okresie również mówienie do dziecka. Udowodniono, że głos Mamy i Taty może działać uspokajająco. Zobaczcie na filmie:

 

1 miesiąc życia– w tym okresie dziecko zwraca uwagę na światło, podąża za nim wzrokiem, zaczyna dostrzegać przedmioty ustawione blisko jego oczu. W tym okresie maluszek widzi peryferyjnie tzn. dostrzega bardziej to co znajduje się na obrzeżach przedstawionego przedmiotu niż w centrum.

 

Forma stymulacji wzrokowej : wybieraj duże wzory kontrastowe. Najlepiej zestawienie czerni i bieli np. w postaci białych kul z czarnymi kropkami lub szachownicy.

oczami maluszka

oczami maluszka

szachownica

 

2 miesiąc życia – pojawia się wodzenie za przedmiotem, początkowo zakres nie jest duży i może pojawić się niewielkie zezowanie, zwłaszcza obserwowane w trakcie podążania wzrokiem za przedmiotem. Maluch zaczyna poznawać osoby. W tym okresie możemy również zauważyć, że dziecko wyraźnie zaczyna nawiązywać kontakt wzrokowy oraz reaguje na bodźce (machanie, uśmiechanie się). Świat oczami maluszka zaczyna być coraz większy!

 

Forma stymulacji wzrokowej: w tym okresie możesz wprowadzać zabawki w intensywnych ale jednolitych barwach.

 

3 miesiąc życia – uznaje się, że jest to bardzo ważny etap w rozwoju zdolności wzrokowych dziecka. Dziecko samo wybiera obiekty, na które chce patrzeć. Pojawia się wówczas także zainteresowanie przedmiotami, dziecko ogląda swoje rączki (wreszcie maluch zauważył, że je ma!), zbliża i oddala je od siebie. To właśnie w tym okresie obserwowane nieprawidłowości są wskazaniem do konsultacji okulistycznej.

 

Na co szczególnie zwrócić uwagę?

 

UWAGA ALARM!! Udaj się pilnie do pediatry jeśli w okresie 3 miesiąca życia:

* Maluszek nie nawiązuje kontaktu wzrokowego.

* Dziecko nie wykazuje żadnej reakcji lub słabo reaguje na pokazywane przedmioty, zabawki (pamiętaj, że kiedy dziecko ma gorszy dzień, jest w złym humorze lub zwyczajnie – coś mu nie pasuje, może nie mieć ochoty na zabawę i nie reagować prawidłowo! Nie przerażaj się więc, jeśli taka sytuacja wystąpi jednorazowo, sporadycznie).

* Niemowlę stale zezuje lub zez pojawia się sporadycznie po 3 miesiącu życia.

* Gałki oczne są niesymetryczne, źrenice są nierówne lub poszerzone, obserwujesz wytrzeszcz gałek ocznych

* Obserwujesz żółty lub białożółty odblask źrenicy (szczególnie wyraźnie nieprawidłowy odblask widoczny jest na zdjęciach);

* Maluszek sięga i chwyta przedmioty na wprost, a nie po łuku, i/lub zbliża je tylko do jednego oka

 

Forma stymulacji wzrokowej – korzystaj z zabawek zawieszonych nad łóżeczkiem maluszka, z mat edukacyjnych, które umożliwia rozwój chwytania, sięgania oraz wodzenia za przedmiotem.

 

 

4-6 miesiąca życia-dziecko zaczyna rozwijać zdolność widzenia przestrzennego – sięga po przedmioty, wyciąga rączki w kierunku zawieszonych zabawek (oczywiście na początku niezdarnie po tzw. łuku). Powoli zaczyna odróżniać osoby bliskie od nieznanych.

 

7-10 miesiąc życia– pojawia się tzw. lęk separacyjny. Dziecko zaczyna płakać, gdy nie widzi w swoim otoczeniu osób mu bliskich, znanych. Zaczyna się interesować kolorowymi przedmiotami, uczy się je chwytać, ćwiczy widzenie na odległość.

 

10-12 miesiąc życia – dziecko widzi podobnie jak osoba dorosła, zna twarze, odczytuje emocje.

 

Forma stymulacji wzrokowej – od 6 miesiąca życia kiedy dziecko dostrzega już różnice i szczegóły wprowadź zabawki manipulacyjne czyli takie w których dziecko wykorzysta umiejętność naciskania, przełączania i obracania.

 

Pamiętaj ! Stymulacja wzroku maluszka powinna być prowadzona bardzo ostrożnie. Oczywiście powinno się unikać nadmiernej ilości bodźców wzrokowych (nie bombarduj maluszka nowymi zabawkami, kolorowymi karteczkami, grającymi grzechotkami itp). Formy stymulacji dostosuj do wieku i poziomu rozwoju dziecka.

 

Czy istnieją inne sposoby wspomagania rozwoju wzroku dziecka?

 

W badaniach stwierdzono pozytywny wpływ długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (LC-PUFA) na rozwój ostrości widzenia u dziecka. Szczególnie istotna, pod tym względem, jest podaż kwasu dokozaheksaenowego (DHA) – bierze on udział w budowie błon komórkowych ośrodkowego układu nerwowego i siatkówki oka oraz wpływa na odbiór wrażeń wzrokowych i ich zamianę na impulsy nerwowe. Gromadzenie DHA w obrębie układu nerwowego jest najwyższe po 20 tygodniu ciąży i kontynuowane jest aż do 4 roku życia. Do produkcji DHA organizm wymaga podaży niezbędnych kwasów tłuszczowych, które muszą być dostarczane z dietą, nasz organizm nie potrafi ich sam syntezować. Jednak, jak się okazuje, synteza kwasu dokozaheksaenowego może być zmniejszona u wcześniaków, zdrowych dzieci urodzonych o czasie oraz u osób w podeszłym wieku, ze względu na mniejszą aktywność enzymatyczną. Dlatego też preferowaną, alternatywną metodą pozyskania DHA jest spożywanie produktów bogatych w ten składnik lub jego suplementacja. Warto o tym pamiętać, ponieważ jego odpowiednio wysokie występowanie w diecie, szczególnie w czasie ciąży i pierwszych miesiącach życia jest kluczowe dla rozwoju układu nerwowego i narządu wzroku – dieta matki w okresie ciąży i karmienia piersią jest jedynym źródłem DHA dla dziecka.

 

Jak prowadzić suplementację DHA w ciąży?

 

Głównym źródłem DHA w pożywieniu są tłuste ryby morskie, owoce morza i algi morskie. Jednak z przeprowadzonych badań, wynika iż spożycie ryb w Polsce jest zdecydowanie zbyt niskie. Kobiety spożywają średnio 15g ryb dziennie, podczas gdy zalecane spożycie wynosi 30g. W związku z tym, kobiety w ciąży w przypadku niskiego spożycia ryb, powinny przyjmować nawet 500mg DHA dziennie w postaci suplementów diety (jest to zawarte w rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego).  Pamiętaj, że nie wykazano żadnych skutków ubocznych dla kobiety ciężarnej i płodu nawet przy spożywanych dawkach 1000mg DHA dziennie i wyższych (co nie oznacza, że więcej znaczy lepiej! Trzymaj się wytycznych!).

 

A jak po urodzeniu dziecka?

 

Po porodzie, jeśli karmisz piersią, Twój pokarm jest wystarczającym źródłem DHA dla dziecka. Aby zapewnić jego właściwą ilość w mleku, powinnaś przyjmować dodatkowo minimum 200 mg DHA dziennie, a w przypadku małego spożycia ryb 400-600 mg DHA dziennie. Jeśli natomiast Twój maluch jest karmiony mlekiem modyfikowanym, wybieraj mieszanki wzbogacone w DHA (zapotrzebowanie wynosi 100mg/dobę) – zalecane jest stosowanie mleka modyfikowanego, zawierającego kwas dokozaheksaenowy, jeśli jednak nie masz takiej możliwości, można stosować dodatkową suplementację.

 

Po ukończeniu 6 miesiąca życia, źródłem DHA są pokarmy uzupełniające. W przypadku niewystarczającej ilości ryb w diecie (więcej o rozszerzaniu diety niemowląt i zalecanych rybach znajdziecie w jednym z poprzednich artykułów) może być wskazana suplementacja – do ukończenia drugiego roku życia 100mg/dzień, a następnie 200-250mg dziennie (zalecenia różnią się między sobą w tym zakresie).

 

Podaż DHA jest szczególnie istotna u wcześniaków – transport DHA jest największy w III trymestrze ciąży, więc u dzieci urodzonych przedwcześnie, czas ten ulega skróceniu – stąd narażenie na niedobór. Podaż DHA u wcześniaków może mieć wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia retinopatii wcześniaczej i ostrości wzroku. Pojawiają się również doniesienia o pozytywnym wpływie na rozwój intelektualny, psychomotoryczny i funkcji poznawczych u dzieci urodzonych przedwcześnie, aczkolwiek informacje te wymagają jeszcze dalszych badań.

 

A Wy – stosujecie jakieś formy stymulacji wzroku dziecka? Wspomagacie rozwój wzroku dziecka? Słyszeliście o pozytywnym wpływie DHA na rozwój ostrości widzenia? Podzielcie się swoimi uwagami w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *