apteczka na wyjazd
Testujemy

Apteczka na wyjazd – czyli co zabrać na wakacje z dzieckiem?

Podróżując z dzieckiem, wszystko się może zdarzyć. Co więc zabrać na wakacje, by być przygotowanym na (prawie) każdą ewentualność? Czas wakacyjnych wojaży przed nami, to ostatni dzwonek, by zacząć kompletować wakacyjną apteczkę! Ale od czego zacząć? Co jest niezbędne, a z czego zrezygnować? Podpowiadamy jak powinna być wyposażona apteczka na wyjazd z dzieckiem.

 

 

Jakie leki zabrać na wakacje z dzieckiem?

 

Przede wszystkim przeciwbólowe i przeciwgorączkowe

 

Apteczka na wyjazd z dziećmi koniecznie musi być w nie wyposażona! Dla dzieci najczęściej wybieramy ibuprofen lub paracetamol. Przed wyjazdem przygotuj sobie informacje, jaką dawkę należy dziecku podać – w stresującej sytuacji przy przeliczaniu dawek lub szukaniu informacji w ulotce łatwo o pomyłkę. Możesz zapytać swojego pediatrę o to, ile leku dziecku podać (oczywiście leki przeciwgorączkowe dawkujemy na podstawie masy ciała) lub samodzielnie obliczyć: paracetamol podajemy w dawce 10—15 mg/kg/dawkę, co 4—6 godzin, a ibuprofen – 5—10 mg/kg/dawkę, co 8 godzin. Leki możesz stosować na zmianę co 4 godziny, zachowując odpowiedni odstęp pomiędzy dawkami tego samego preparatu (mówiąc prościej: podaj ibuprofen, za 4 godziny paracetamol, za 4 godziny ibuprofen, za 4 godziny paracetamol itd…). Nie bój się stosować pełnej wyliczonej dawki – są one bezpieczne!

 

Sól fizjologiczna w ampułkach

 

Jeśli Twojemu dziecku coś wpadnie do oka, w pierwszej kolejności możesz zastosować płukanie worka spojówkowego właśnie solą fizjologiczną. Jest to także dobry sposób na ewentualne uczucie suchości oka (szczególnie dotkliwe przy zmianach klimatu na gorący i suchy). Jeśli nie masz nic innego pod ręką, zawartością ampułki soli fizjologicznej można również wstępnie oczyścić rany.

 

Leki stosowane w biegunce

 

Przede wszystkim elektrolity! W codziennej pracy widzę, że rodzice często nie doceniają roli doustnych płynów nawadniających (czyli właśnie elektrolitów) w leczeniu dzieci z biegunką. Mają niedobry smak i dzieci często odmawiają ich wypijania. Natomiast nawadnianie z zastosowaniem elektrolitów to podstawa leczenia ostrej biegunki! Starszym dzieciom często można jakoś wytłumaczyć konieczność wypicia czegoś tak niedobrego w smaku, ale co z maluchami? Z pomocą przychodzą strzykawki! Pojenie w ilości 5 ml co kilka minut często przynosi zaskakujące efekty, prowadzi do poprawy stanu ogólnego dziecka i umożliwia uniknięcie hospitalizacji. Do apteczki na wyjazd spakuj więc kilka saszetek elektrolitów i małą strzykawkę.

Probiotyki – w ostrej biegunce udowodnione działanie mają szczepy Lactobacillus rhamnosus GG (LGG) i Saccharomyces boulardi.

W przypadku biegunki można zastosować też preparaty smektynu dwuoktanościennego – również niezbyt smaczne, ale mogą zmniejszyć ilość luźnych stolców i trochę je „zagęścić” (nie spodziewaj się natomiast zahamowania biegunki po jednej saszetce!)

U dzieci w ostrej biegunce NIE stosuje się loperamidu i nifuroksazydu! (o leczeniu biegunki u dzieci planujemy osobny wpis)

 

Leki przeciwalergiczne

 

Jeśli Twoje dziecko przyjmuje je na stałe – nie zapomnij zabrać ich ze sobą. Nawet gdy w swoim miejscu zamieszkania nie obserwujesz aktualnie objawów alergii i maluch nie wymaga przyjmowania swojego leku, w miejscu w którym spędzacie wakacje sytuacja może być zupełnie inna!

Do leków przeciwalergicznych należą też popularne preparatu w żelu (zawierające dimetynden) – możesz je stosować miejscowo np. po ukąszeniach komarów, czy innych owadów. Wykazują działanie przeciwświądowe i zmniejszą rumień, czy obrzęk.

 

Leki stosowane w przeziębieniu i zapaleniu gardła

 

Sól morska do nosa (w razie braku soli morskiej możesz też użyć ampułek z solą fizjologiczną), spray do gardła lub tabletki do ssania (najlepiej zabierz w podróż preparat, który macie sprawdzony, dziecko akceptuje jego smak i odczuwa ulgę w bólu gardła po podaniu). W tym miejscu przypominam o lekach przeciwgorączkowych i przeciwbólowych w odpowiednich dawkach (niestety, czopki paracetamolu zakupione po pierwszym szczepieniu w wieku 2 miesięcy nie są odpowiednie dla półrocznego dziecka).

 

Leki stosowane w profilaktyce malarii

 

Jeśli wyjeżdżasz do regionu, w którym występuje malaria, zgłoś się do jednego z certyfikowanych centrów medycyny podróży – otrzymasz tam informacje dotyczące konieczności stosowania profilaktyki i wszelkie zalecenia. Mapki prezentujące obszary aktualnie zagrożone malarią znajdziesz TU i TU. Pamiętaj natomiast, że podróż z małym dzieckiem w rejony występowania malarii jest stanowczo odradzana! Przebieg choroby może być dużo cięższy (podobnie u kobiet w ciąży).

 

Leki przeciwko objawom choroby lokomocyjnej

 

Poza środkami dostępnymi w aptece, warto wiedzieć, że działanie zmniejszające nasilenie objawów choroby lokomocyjnej może wykazywać imbir i mięta (imbiru nie powinno podawać się, stosując ibuprofen). W aptekach i sklepach dostępne są herbatki dla dzieci zawierające wyciąg z imbiru. W czasie podróży (jeśli to możliwe) należy zaplanować postoje, podawać dziecku dużą ilość płynów (niegazowanych), a przed podróżą – lekki posiłek. Ustawienie fotelika tyłem do kierunku jazdy również może eliminować lub ograniczyć objawy choroby lokomocyjnej. Jeśli Twoje dziecko jest starsze, nie podawaj mu książek do czytania, konsoli, tabletów, ani gier, gdyż to również może nasilić objawy.

 

Leki stosowane przewlekle

 

Niezwykle ważne jest spakowanie wszystkich leków, których wymaga dziecko, najlepiej w oryginalnym opakowaniu. Pamiętaj, że maksymalna pojemność płynu, jaką można wnieść na pokład samolotu w bagażu podręcznym to 100ml (dotyczy również płynu do soczewek kontaktowych, nawet fabrycznie zamkniętego!). Zapoznaj się dokładnie z limitami swoich linii lotniczych, by uniknąć przykrych niespodzianek.

 

Jeśli Twoje dziecko choruje np. na cukrzycę – pobierz od swojego lekarza zaświadczenie, które umożliwi Wam wniesienie pena z insuliną na pokład samolotu.

 

Środki ochrony przed owadami – repelenty

 

Odstraszają komary, kleszcze i inne stawonogi. Apteczka na wyjazd z dziećmi koniecznie musi je zawierać! Ważne, by repelenty stosować zgodnie z instrukcją producenta. Ogólnie najważniejsze zalecenia to:

 

 • nie stosuj repelentów u dzieci poniżej drugiego miesiąca życia. Chroń swojego malucha, stosując moskitiery.
 • stężenie DEET (N,N-dietylo-m-toluamid) w preparatach stosowanych u dzieci nie powinno przekraczać 30%.
 • preparatów zawierających olejek eukaliptusa cytrynowego nie należy stosować u dzieci do ukończenia trzeciego roku życia.
 • repelentów nie należy stosować na skórę osłoniętą ubraniem. Spryskujemy/smarujemy skórę nieuszkodzoną w miejscach odsłoniętych, ewentualnie preparat można również nanieść na ubranie. Nie rozpylamy środków ochrony przed owadami bezpośrednio na twarz – najpierw należy spryskać dłonie, a następnie rozetrzeć na skórze twarzy. Podobnie u małych dzieci – najpierw spryskaj swoje ręce i rozsmaruj preparat na odsłoniętych miejscach skóry dziecka. Nie stosuj środków ochrony przed owadami na ręce malucha! Małe dzieci mają tendencję do wkładania rąk do buzi i oblizywania palców.
 • repelentów nie stosujemy na skórę wokół oczu i ust, niewielkie ilości nanieś wokół uszu.
 • nie nanoś preparatów w pobliżu żywności, nie rozpylaj ich w małych pomieszczeniach – należy unikać wdychania repelentów.
 • po powrocie, skórę należy umyć wodą i mydłem, ewentualnie wykąpać dziecko.
 • jeśli zauważysz reakcje skórne po zastosowaniu danego preparatu – odstaw go, a skórę umyj wodą z mydłem.

Pamiętaj, że środki ochrony przed owadami dostępne w Polsce, są równie skuteczne w krajach tropikalnych.

Przed wyjazdem dowiedz się też, czy w miejscu, w którym nocujecie dostępne są moskitiery. Jeśli nie – najlepiej wyposażyć się wówczas we własną, fabrycznie nasączoną środkiem owadobójczym.

W aptece dostępne są różne przyrządy do usuwania kleszczy – zwykła pęseta, lasso, czy kleszczołapki. Zaopatrz Waszą wakacyjną apteczkę w któryś z nich (te kupowane w aptece często mają instrukcję obsługi). Poszukiwania miejsca, w którym kleszcz zostanie usunięty niepotrzebnie zabiorą czas – łatwo można to zrobić samodzielnie! (więcej informacji o ochronie przed kleszczami, usuwaniu ich i chorobach przenoszonych przez kleszcze znajdziesz w jednym z poprzednich postów)

 

Jak założyć moskitierę?

 

Brzegi zawiń pod materac, a przed snem sprawdź, czy nie ma pod nią komarów i pozbądź się nieproszonych intruzów.

 

Pamiętaj! Moskitiery to także element profilaktyki malarii!

 

Środki dezynfekcyjne

 

Każda apteczka na wyjazd wakacyjny z dziećmi powinna być wyposażona w wodę utlenioną (tradycyjnie w postaci płynu lub w żelu) albo jednorazowe gaziki dezynfekujące nasączone alkoholem dostępne w aptece (przydają się do oczyszczania i dezynfekowania drobnych ran. Warto zaopatrzyć się też w środek do dezynfekcji rąk (ważne np. przed oczyszczaniem rany u dziecka – należy to robić czystymi rękami).

 

Materiały opatrunkowe

 

 • plastry z opatrunkiem (warto zaopatrzyć się w różne wielkości)
 • plaster bez opatrunku (możesz go używać też jako taśmy samoprzylepnej)
 • bandaż opatrunkowy i elastyczny – szeroki i wąski (do bandaża elastycznego nie zapomnij zapinek, mogą być też zwykłe agrafki)
 • jałowe gaziki

 

Co jeszcze zabrać na wakacje z dzieckiem?

 

Z pewnością zabierz dwie pary rękawiczek lateksowych w odpowiednim rozmiarze – mogą się przydać w czasie udzielania pomocy. Nożyczki z zaokrąglonymi końcami (takie są bardziej bezpieczne) będą potrzebne do cięcia bandaża lub plastra. Nie zapomnij również o preparacie łagodzącym objawy poparzenia słonecznego (np. pantenol, alantan). Twoja apteczka na wyjazd zawiera już leki przeciwgorączkowe, ale skąd wiedzieć, że dziecko ma gorączkę? Spakuj więc termometr – najlepiej sprawdzony w domu, nie kupiony bezpośrednio przed wyjazdem. W tym miejscu przypomnę też, że o gorączce mówimy, gdy temperatura ciała wynosi powyżej 38C (tak – 37,5C to jeszcze nie gorączka!). W przypadku stłuczeń warto mieć ze sobą altacet.

 

Jeśli wyjeżdżasz w rejon, w którym prawdopodobnie będziesz mieć trudność z dostępem do pomocy medycznej – porozmawiaj ze swoim pediatrą na temat wyposażenia wakacyjnej apteczki w ewentualne antybiotyki, krople do oczu, czy maści. Podróżując do kraju o niskim standardzie higieny warto pomyśleć o zaopatrzeniu w igły jednorazowe jałowo pakowane – na wypadek konieczności dożylnego, czy domięśniowego podawania leków (aczkolwiek odradzam podróżowanie z małym dzieckiem w rejony o bardzo niskim standardzie higieny). Jeśli wyjeżdżasz w regiony położone wysoko nad poziomem morza – w centrum medycyny podróży zapytaj o leki przeciw chorobie wysokościowej.

 

Uff! Twoja apteczka na wyjazd wakacyjny z dzieckiem jest już gotowa. To już wszystko, a nazbierało się tego całkiem sporo!  Czy na pewno o niczym nie zapomniałyśmy? Zapraszamy do komentowania!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *