Wszawica
Uncategorized

Wstydliwy temat- Wszawica

Rozpoczynamy cykl „wstydliwych chorób”, po to aby nie stanowiły już tematu tabu. Dziś przedstawimy chorobę – postrach kolonistów i przedszkolaków – WSZAWICĘ.  Skąd się bierze, co ją wywołuje, jak ją rozpoznajemy i jak leczymy? W dzisiejszym artykule obalamy mity!

Mit 1: Wszawica to wyraz złej dbałości o higienę! 

Wszawica występuje we wszystkich grupach społecznych na całym świecie, więc nie jest wyrazem złego dbania o higienę. Wesz głowowa nie kieruje się statusem socjalnym albo względami estetycznymi, gdy atakuje. Wszawica może dotknąć każdego.

MIT 2: Wesz potrafi latać albo skakać!

Musimy Was zmartwić wesz potrafi tylko pełzać. Nie lata i nie skacze.

Bohaterką naszego artykułu jest WESZ GŁOWOWA owad koloru od brudnobiałego do szarego .

Dorosły osobnik osiąga długość 2-3 mm, ma 6 nóg. Ciało wszy jest bezskrzydłe, spłaszczone. Samica żyje 3-4 tygodnie i może składać do 10 jaj na dzień. Jeśli przeliczymy to na długość życia samicy daje to nam aż 200-300 jaj. Dużo, prawda?

Jaja wszy zwane gnidami, przyklejone są do włosów ok. 4 mm powyżej skóry głowy za pomocą specjalnej substancji produkowanej przez pasożyta. Z uwagi na podobną barwę jaja do koloru włosa, ciężko je zauważyć. Okres wylęgania trwa od 8-9 dni, w  warunkach temperatury ludzkiego ciała. Z jaja wylęga się nimfa, która przechodzi 3  stadia rozwojowe – proces ten trwa następne 9-12 dni, aż przechodzi do formy dojrzałej. I cykl rozwojowy zaczyna się od początku.

Jak się przenosi wesz głowowa?

Zarażenie następuje w wyniku kontaktu ze skórą owłosioną głowy osoby zakażonej.

Może również dojść do  zarażenia pośredniego – przez przedmioty używane przez osobę zarażoną, tj. grzebień, szczotkę, czepek, czapkę. Uznaje się, że ta forma transmisji jest bardzo rzadka, ponieważ najczęściej osobniki które znajdują się na przedmiotach skażonych są najczęściej martwe albo uszkodzone. Żywa wesz nie opuści dobrych warunków jakie daje jej owłosiona skóra głowy. Ponadto wesz poza swoim miejscem bytowania może przeżyć do 48 godzin.

MIT 3. Wszami możemy zarazić się od zwierząt!

Jak sama nazwa wskazuje, wesz ludzka, nie bytuje na zwierzętach, woli człowieka i tego nie zmienimy. Dlatego nie musimy oglądać sierści naszych zwierzaków w obawie, że mogą stanowić przyczynę zarażenia.

MIT 4: Wszawica dotyka tylko dzieci !

Możemy myśleć, że wesz wolałaby „młodsze głowy”, ale wg badań takich wyborów ten pasożyt nie dokonuje.  

Musimy Was zmartwić drodzy rodzice, wy też możecie być obiektem ataku, a dokładnie wasze owłosione głowy 🙂 Nie ma tu reguły.

Jakie objawy obserwujemy ?

Na pewno czytając ten artykuł niejedna osoba podrapała się po głowie na myśl o wszawicy. I dokładnie – głównym objawem jest nasilony świąd skóry głowy.

Nasilone drapanie powoduje powstanie przeczosów i wtórnych nadkażeń bakteryjnych. Obserwuje się tzw. wyprysk wszawiczy – czyli stan zapalny skóry na karku.  Ponadto w przypadku nasilonej manifestacji może dojść do powiększenia węzłów chłonnych karkowych i szyjnych.

Jak rozpoznajemy chorobę?

Złoty standard to znalezienie żywej wszy na owłosionej skórze głowy. I wcale nie jest to takie łatwe, ponieważ  wszy nie lubią światła i szybko się wtedy przemieszczają. Łatwiej znaleźć małe jaja w obrębie karku, za uszami, w odległości ok. 1 cm od skóry owłosionej głowy. Bardzo często gnidy są mylone z łupieżem, kroplami lakieru, zmianami typu „hair casts” (zmiany o charakterze bezpostaciowej, białawej, keratotycznej osłonki zlokalizowanej wokół łodygi włosa). Jeśli zarażenie trwa długo, wówczas gnidy znajdziemy dużo niżej, niż 1 cm od powierzchni skóry głowy.

MIT 5: Umycie głowy powoduje usunięcie wszy!

Niestety, wesz ludzka nie jest taka łatwa do usunięcia. Jeśli tylko znajdzie swoje miejsce bytowania, nie jest łatwo ją przegonić, zwłaszcza za pomocą wody. Potrzebne są mocniejsze „środki”.

Obecne na naszym rynku preparaty zwalczające wszy są dostępne bez recepty.

W tabeli przedstawiamy najczęściej stosowane środki lecznicze:

Preparat Mechanizm działania Wskazania
PERMETRYNA 1% Preparat działa neurotoksycznie na pasożyta. Nanosi się go na umyte szamponem i wilgotne włosy, a następnie osusza się głowę, owijając ją na 10 minut ręcznikiem. Preparat można stosować u dzieci powyżej 2r.ż. Zaleca się powtórzenie kuracji po 7-10 dniach. Wg badań proponowany alternatywny schemat postępowania to stosowanie preparatu  w dniach: 0, 7 i 13-15.
5% ALKOHOL BENZYLOWY Mechanizm działania opiera się na uduszeniu wszy. Nie ma działania jajobójczego. Zarejestrowany do leczenia wszawicy u dzieci powyżej 6 miesiąca życia. Preparat należy nałożyć na 10 minut, a kurację powtarza się po 7 dniach lub stosuje się 3 cykle leczenia (tak jak wyżej).
Nalewka z ziela ostróżeczki (np. DELACET) Mechanizm jak powyżej. Włosy należy zwilżyć preparatem, zawinąć chustką i pozostawić na 2-3 godziny.   Preparat może być stosowany u dzieci powyżej 6 roku życia.
Dimetykon, cyklometykon (Hedrin) Preparaty zawierające silikony. Mechanizm działania polega a zatkaniu tchawek pasożyta oraz zablokowaniu funkcji życiowych wszy i gnid. Powodują zaburzenie gospodarki wodnej – odwodnienie i śmierć pasożyta.   Można go stosować u dzieci powyżej 6m.ż, u kobiet w ciąży, kobiet karmiących i alergików.
Środki okluzyjne- „szampon wazelinowy” Lepka substancja powoduje zatkanie przetchlinek oddechowych pasożyta – dochodzi do zaburzenia wymiany gazowej i uduszenia pasożyta.   30-40g wazeliny kosmetycznej nakłada się na całą powierzchnię owłosionej skóry głowy i pozostawia na noc pod przykryciem lub suszy się suszarką i zmywa następnego dnia. Preparat bezpieczny, nie zawiera substancji neurotoksycznych, może być stosowany w każdej grupie wiekowej.
LouseBuster Nietypowe urządzenie (w Polsce niedostępne). Mechanizm działania polega na 30-minutowym użyciu gorącego powietrza, powodującego wysuszenie pasożyta.   Wyniki badań wykazały 100 % śmiertelność jaj pasożyta i 80% śmiertelność wyklutych wszy. Wymaga specjalnego przeszkolenia w obsłudze.

MIT 6: Stosowanie preparatu leczniczego jednorazowo jest wystarczające w zwalczaniu wszawicy!

Bez względu na zastosowany preparat (patrz wyżej) nigdy nie dochodzi do całkowitego zniszczenia gnid. Jak wiemy, dojrzewanie jaj pasożyta trwa około tydzień, po tym czasie należy wykonać badanie kontrolne, czyli sprawdzić głowę dziecka i w razie konieczności, powtórzyć po raz kolejny leczenie. Czasami z uwagi na oporność na dany preparat należy zmienić go na inny.

Pamiętajmy również, że mycie to nie wszystko. Ważną rolę odgrywa mechaniczne usunięcie gnid za pomocą grzebienia (czyli po prostu „wyczesanie”).

Mamy nadzieję, że ten artykuł obalił mity i będzie stanowił pomoc w walce z pasożytem jakim jest wesz ludzka , oczywiście jeśli tylko pojawi się na naszej głowie.

Wszawica to nie temat TABU, dlatego zachęcamy do uczestniczenia w różnych programach edukacyjnych z Waszymi pociechami. Udanej zabawy:

  1. https://problem-z-glowy.pl/wp-content/uploads/2019/07/PARANIT_krzyzowki_layout-2019.pdf
  2. https://problem-z-glowy.pl/wp-content/uploads/2019/09/PARANIT_polacz-kropeczki_DLA-DZIECI.pdf
  3. https://problem-z-glowy.pl/wp-content/uploads/2019/07/PARANIT_labirynty_layout-2019.pdf
  4. https://problem-z-glowy.pl/wp-content/uploads/2019/07/PARANIT_kolorowanki_layout-2019.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *