Bobasy

Żegnaj pieluszko! – czyli trening czystości w praktyce

Pożegnanie wakacji przed nami, a w dzisiejszym artykule przedstawiamy sposoby na to jak pożegnać się z pieluszką. Kiedy rozpoznać, że dziecko jest gotowe na korzystanie z nocnika? Na czym polega trening czystości ? Jak nauczyć maluszka korzystania z nocnika? Zapraszamy do lektury! 

Opanowanie umiejętności korzystania z nocnika przez naszego maluszka oraz zamiana pieluszki na majteczki są nie lada wyczynem. Dziecko musi bowiem opanować i powiązać odczuwaną potrzebę fizjologiczną z koniecznością korzystania z toalety. Niestety nie ma uniwersalnego przepisu na gwarantowaną i szybką naukę korzystania z nocnika przez naszego bajtla, ale postaramy się zwrócić uwagę na istotne sprawy, które mogą być pomocne w prowadzonym treningu czystości.

Czy moje dziecko jest gotowe na to, żeby korzystać z nocnika?

No właśnie – jak rozpoznać, że dziecko jest gotowe do nauki korzystania z nocnika? Najważniejszym kryterium, które może świadczyć o gotowości, jest to, że nasz maluszek rozumie proste polecenia i potrafi je wykonać.

O gotowości dziecka mogą świadczyć również następujące zachowania prezentowane przez naszego maluszka:

– dziecko pokazuje rodzicom, że oddaje stolec lub mocz – np. kuca, chowa się w trakcie oddawania moczu lub stolca, zmienia swoje zachowanie, przerywa zabawę itp.

– dziecko stara się naśladować osoby dorosłe, cieszy się, gdy nabywane przez niego umiejętności powodują radość i dumę u rodziców oraz chce te umiejętności powtarzać częściej;

– pieluszka maluszka jest sucha przez min. 2 godziny;

– dziecko potrafi siedzieć i koncentrować się na zadaniu/ poleceniu przez kilka minut;

Oczywiście przedstawione sytuacje są tylko pewnym drogowskazem dla rodzica- nie musimy czekać aż wszystkie wyżej wymienione czynności zaobserwujemy u  dziecka, aby rozpocząć naukę korzystania z toalety 🙂

 

Kiedy podjąć naukę korzystania z nocnika? Co to jest trening czystości?

Należy pamiętać, że każde dziecko jest indywidualne. Przyjmuje się, że orientacyjnie większość dzieci jest gotowa do korzystania z toalety w okresie 18-24 miesiąca. Ale nie martw się jeśli Twoje dziecko nabierze tę umiejętność później.

Trening czystości – to trening oswojenia dziecka z nocnikiem. Polega on na zrozumieniu przez dziecko, że odczuwane parcie wiąże się z koniecznością pójścia do łazienki i swobodnym poruszaniem bez zbędnego balastu (czyli pieluszki).

Najważniejsza zasada – trening czystości traktuj jako zabawę!!

 

Kilka praktycznych wskazówek:

  1. Trening czystość traktuj jako zabawę! Oswój dziecko z nocnikiem lub nakładką na sedes. Zadbaj o atrakcje – pokaż dziecku, że korzystanie z toalety wiąże się z użyciem kolorowego papieru toaletowego, ze spuszczaniem wody, z myciem rąk pachnącym żelem do mycia, wycieraniem rąk w kolorowy ręcznik itp. Możesz skorzystać również z dostępnej literatury, która w formie wesołej rymowanki/ bajki wyjaśni dziecku o co właściwie chodzi w całym tym zamieszaniu i troszkę przybliży sposób i sens korzystania z toalety.
  2. Wybierz jeden dzień, który będzie takim Waszym „dniem bez pieluszki”. Najlepiej zostań z dzieckiem w domu, żeby zadbać wówczas o komfort maluszka. Ubierz dziecko w przewiewne ubranka, które łatwo przebrać.
  3. Sadzaj dziecko na nocnik zawsze wtedy, gdy widzisz, że Twój maluszek chce oddać stolec lub mocz lub wysadzaj w regularnych odstępach np. co 2-3 godzinki.
  4. Jeśli widzisz, że dziecko po wysadzeniu na nocnik nie oddało moczu/stolca nie przytrzymuj maluszka na nocniku. Nie złość się, nie gniewaj, nie pokazuj, że jesteś niezadowolona/niezadowolony.
  5. Nie poddawajcie się !! Próbujcie!! Przy każdej próbie chwal dziecko. Ciesz się z prób, które podejmuje maluszek.

 

Pamiętaj! Zadbaj również o komfort psychiczny dziecka, jeśli istnieją jakieś sytuacje stresowe, np. odstawienie od piersi, narodziny rodzeństwa, zmiana miejsca zamieszkania, śmierć bliskich itp. poczekaj z nauką korzystania z nocnika. Przesuń ją na lepszy termin.

 

A u Was jak wyglądała nauka korzystania z toalety? Czy macie jakieś sprawdzone metody ? Czekamy na komentarze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *