termometr
Testujemy

Termometr – praktyczne porównanie różnych urządzeń do pomiaru temperatury ciała

W naszym gorączkowym cyklu nadszedł wreszcie czas na wpis, w którym odpowiadamy czym mierzyć temperaturę ciała dziecka. Temat gorączki przybliżyłyśmy we wcześniejszym artykule, za sobą mamy również post opisujący sposoby walki z gorączką. Dziś natomiast przetestujemy urządzenia, dzięki którym możemy stwierdzić, że u naszego bajtla wystąpiła wysoka temperatura. Termometry – to o nich będzie mowa w dzisiejszym wpisie. Jaki termometr wybrać? Gdzie mierzyć temperaturę  u dziecka? Jakie są zalety i wady dostępnych termometrów?

 

Zanim wspólnie przetestujemy konkretne rodzaje termometrów, krótkie przypomnienie, gdzie dokonujemy pomiaru temperatury i kiedy mówmy o temperaturze nieprawidłowej:

 

Gdzie możemy zmierzyć temperaturę?

 

Pomiaru temperatury możemy dokonać w:

– jamie ustnej (pod językiem),

– dole pachowym,

– odbycie,

– przewodzie słuchowym,

– okolicy czoła.

 

Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że temperatura ciała jest zależna od wielu czynników, m.in.:

 

 • wieku – u osób starszych temperatura ciała może być mniejsza nawet o 0.5C;
 • pory dnia – w godzinach popołudniowych temperatura wzrasta nawet o 0.5C w stosunku do godzin porannych (tak, aż o pół stopnia!), wg badań najwyższą temperaturę mamy w okolicach 16-18;
 • stosowanych leków – zwłaszcza leki hormonalne zaburzają pomiar;
 • płci – szczególnie u kobiet/dziewczynek w okresie miesiączkowania temperatura może ulegać znacznym wahaniom w zależności od fazy cyklu;
 • wykonywanych czynności – np. intensywny wysiłek fizyczny przed pomiarem temperatury ciała może zaburzać wynik (co wydaje się dość logiczne).

 

Według polskich zaleceń aktualne rekomendacje miejsca pomiaru przedstawiają się następująco:

 • u dzieci w wieku do 3 roku życia zalecany jest pomiar w odbytnicy(pamiętaj, że w czasie ustępowania gorączki temperatura w odbytnicy może spadać wolniej, niż temperatura zewnętrzna),
 • między 3 a 5 rokiem życia rekomendowanym miejscem pomiaru jest ucho,
 • u dzieci powyżej 5 roku życia temperaturę powinno się mierzyć w jamie ustnej (jeśli dziecko współpracuje rzecz jasna)

 

Jak pisałyśmy we wcześniejszych artykułach należy pamiętać, że o temperaturze prawidłowej mówimy w odniesieniu do pewnego przedziału, a nie do konkretnej wartości, którą pokazuje nam termometr. Co to oznacza? Ano tyle, że w zależności od miejsca pomiaru temperatura prawidłowa mieści się w przedziale:

 

 • odbyt – 36,6 – 38 C
 • błona bębenkowa – 35,8 – 38 C
 • jama ustna – 35,5 – 37,5 C
 • dół pachowy – 34,7 – 37,3 C – niska czułość w wykrywaniu gorączki, mała powtarzalność pomiaru, najsłabiej odzwierciedla temperaturę głęboką
 • czoło – 35,6 – 37,9 C

 

Znając prawidłowy przedział temperatury w określonych miejscach ciała możemy stwierdzić czy u naszego bajtla pojawiła się gorączka (podwyższona temperatura) czy na przykład występuje hipotermia (< 35 C). Zwróć uwagę na rozpiętość wyników pomiarów, które uznawane są za prawidłowe! Zaskakujące, prawda?

 

No dobrze – przyjrzyjmy się zatem przyrządom, które umożliwiają określenie temperatury u dziecka.

 

Mała lekcja historii…….

 

Thomas Allbutt – brytyjski lekarz – to właśnie jemu zawdzięczamy pierwszy praktyczny termometr lekarski, służący do pomiaru temperatury ciała. Oczywiście dzisiejsze termometry nie przypominają pierwowzoru.

Rozwój techniki sprawił, że, jak w salonie samochodowym, możemy dokonać zakupu najbardziej wygodnego dla nas modelu. Dziś po krótce przedstawimy wam dostępną ofertę, żebyście lepiej i bardziej świadomie dokonali wyboru urządzenia niezbędnego w każdym domu. Bowiem stwierdzenia, że dziecko ma podwyższoną temperaturę można, drogi rodzicu, dokonać tylko na podstawie pomiaru temperatury ciała, a nie jak to czasem zdarza się w praktyce lekarskiej „na rękę” – Pani doktor bo on się wydawał jakiś taki ciepły 🙂

No dobrze to przejdźmy do oferty…

 

TERMOMETR CIECZOWY:

 

Kto z nas nie pamięta termometru rtęciowego, który mama „strzepywała” przy każdorazowym pomiarze temperatury! Dziś już pełni funkcję raczej muzealną, ponieważ od 2009 roku UE wycofało ten typ termometru z obrotu, ze względu na zawartą w nim rtęć.

Obecnie termometry cieczowe zawierają substancje bezpieczne – stopy galu, indu i cyny.

 

źródło: https://infekcje.mp.pl/publikacje/122369,rodzaje-termometrow-lekarskich-i-ich-cechy.html

 

Zakres pomiaru  35-42 C- (błąd odczytu ok. 0,1C)
Miejsce pomiaruJama ustna, dół pachowy, odbyt
Czas pomiaruOd 4 (jama ustna) do 10 min (dół pachowy)
ZaletyNiska cena, brak dodatkowych kosztów związanych z użytkowaniem (nie wymaga wymiany baterii, nasadek, kalibracji)
WadyStosunkowo długi czas pomiaru
Cena6-16 zł

 

TERMOMETR ZMIENNOFAZOWY (CIEKŁOKRYSTALICZNY, CHEMICZNY)

 

Są to przyrządy z tworzywa sztucznego, które posiadają specjalne zagłębienia, w których zawarta jest substancja/mieszanina substancji, mająca zdolność zmiany koloru w zależności od wartości temperatury.

Wyróżniamy termometry zmiennofazowe jednorazowego i wielokrotnego użytku.

 

źródło: https://infekcje.mp.pl/publikacje/122369,rodzaje-termometrow-lekarskich-i-ich-cechy.html

 

Zakres pomiaru  35,5 – 40,4 C – (błąd odczytu ok.0,1 – 0,2C)
Miejsce pomiaruJama ustna, dół pachowy, czoło
Czas pomiaru1-3 min
ZaletyNiska cena, brak dodatkowych kosztów związanych z użytkowaniem (nie wymaga wymiany baterii, nasadek, kalibracji)
WadyNiedokładny pomiar temperatury – termometry wielokrotnego użytku wymagają specjalnego przechowywania w temperaturze poniżej 35C.
CenaOk 50-60 zł

 

TERMOMETR ELEKTRONICZNY DOTYKOWY:

Przyrząd wykorzystuje układ elektroniczny (tzw.termistor), którego oporność elektryczna zmienia się wraz z temperaturą, która jest wyświetlana na ekranie przyrządu.

 

źródło: https://infekcje.mp.pl/publikacje/122369,rodzaje-termometrow-lekarskich-i-ich-cechy.html
Zakres pomiaru  25 – 45 C – (błąd odczytu ok. 0,1 C)
Miejsce pomiaruJama ustna, dół pachowy, odbyt
Czas pomiaru10-15 s
ZaletyBardzo szybki pomiar temperatury
WadyPodatność na pole elektromagnetyczne (wywarzane przez telefony bezprzewodowe, komórkowe); koszty związane z użytkowaniem (wymiana baterii, nasadek, okresowa kalibracja urządzenia)
CenaOd kilkudziesięciu złotych

 

TERMOMETR BEZDOTYKOWY (NA PODCZERWIEŃ)

 

Termometr bezdotykowy wykorzystuje czujniki optyczne (termostaty), które wykrywają promieniowanie podczerwone emitowane przez gorące obiekty. Temperatura odczytana przez czujniki wyświetlana jest na ekranie przyrządu.

 

źródło: https://infekcje.mp.pl/publikacje/122369,rodzaje-termometrow-lekarskich-i-ich-cechy.html

 

Zakres pomiaru  32 – 42,5 C – (błąd odczytu ok. 0,2C)
Miejsce pomiaruJama ustna, dół pachowy, odbyt, przewód słuchowy, czoło
Czas pomiaru1-4 s
ZaletyBardzo szybki czas pomiaru, możliwość pomiaru temperatury w różnych obszarach ciała
WadyDodatkowe koszty związane z użytkowaniem (wymiana baterii, nasadek, okresowa kalibracja urządzenia); błędy pomiarowe spowodowane czynnikami zewnętrznymi (np. zalegająca wydzielina w przewodzie słuchowym, makijaż lub krem w miejscach pomiaru itp.)
CenaOd kilkudziesięciu złotych

 

Czy każdy termometr mierzy temperaturę tak samo?

 

Wydawałoby się, że pomiar temperatury różnymi termometrami powinien być taki sam. Czy jednak zawsze tak jest w praktyce? Co może zakłócić wynik pomiaru?

 

Po zakupie termometru, sprawdź w instrukcji gdzie dokładnie możesz mierzyć temperaturę ciała dziecka. Częstym błędem jest pomiar dokładnie na środku czoła, podczas gdy termometry bezdotykowe, przeznaczone do pomiarów temperatury na czole powinny być przykładane w okolicy skroni – przebiega tam tętnica skroniowa.

W przypadku termometrów, które mierzą temperaturę na błonie bębenkowej istotne może być sprawdzenie, czy nie ma zalegającej dużej ilości woskowiny (co w warunkach domowych może być trudne) i delikatne pociągnięcie za małżowinę uszną ku tyłowi, by „wyprostować” przewód słuchowy u dziecka i umożliwić pomiar na błonie bębenkowej. Termometr taki przeważnie nie sprawdza się również w przypadku zapalenia ucha, a z uwagi na anatomię przewodu słuchowego, ten sposób pomiaru temperatury nie jest zalecany dla dzieci w wieku < 1 miesiąca życia. Natomiast może cechować się większą czułością (czyli wskazaniem faktycznie gorączki) od innych metod pomiaru u dzieci.

Jeśli Wasz wybór padł na termometr, którym można mierzyć temperaturę pod pachą, to należy pamiętać, że skóra w tym miejscu musi być sucha, końcówka termometru ściśle przylegać do skóry, a czas pomiaru odpowiednio długi (co może być problemem u niektórych dzieci). Aczkolwiek pomiary pod pachą cechują się mniejszą dokładnością w ocenie gorączki.

W instrukcji sprawdź również w jaki sposób i jak często należy kalibrować termometr. Jako urządzenie elektroniczne może wymagać okresowego sprawdzenia wiarygodności i precyzji pomiaru.

 

Mamy nadzieje, że dzisiejszy wpis pomoże Wam wybrać najlepszy dla Was model i ułatwi zakup niezbędnego urządzenia w każdym domu. A wy jakiego termometru używacie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *