szczepionka na hpv
Szczepienia

Czy wiesz, że… szczepionka na raka istnieje! – szczepionka na HPV w pigułce

Zapewne większość z Was słyszała o raku szyjki macicy – nowotworze dróg rodnych, najczęstszej po raku piersi chorobie nowotworowej dotykającej kobiet (szczyt zapadalności to 45-59 rok życia, ale może dotykać również kobiet młodszych!). W Polsce co roku rak szyjki macicy wykrywany jest u ok. 3300 kobiet, połowa z nich umiera. Najważniejszą przyczyną choroby jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Do zakażenia dochodzi głównie drogą seksualną. W ciągu swego życia ok. 50-80% kobiet i mężczyzn ma kontakt z wirusem. Zakażenia HPV mogą prowadzić także do rozwoju raka odbytu, pochwy, sromu, prącia, czy nosogardła. Wczesnemu wykrywaniu raka szyjki macicy służy program okresowych badań cytologicznych, natomiast samego zakażenia HPV nie jesteśmy niestety w stanie leczyć, jedynie jego następstwa.

 

A gdyby tak zamiast badać i sprawdzać, czy rak już się pojawił, móc zapobiec jego rozwojowi w ogóle?

 

Co prawda, nie mamy cudownego leku, który poradzi sobie z chorobą nowotworową, ale od kilkunastu lat mamy szczepionki przeciwko onkogennym (biorącym udział w rozwoju nowotworu) typom HPV. Aktualnie jest to najskuteczniejsza forma profilaktyki raka szyjki macicy. Obecnie na rynku dostępne są trzy szczepionki: 2- i 4-walentna (zmniejszają ryzyko zachorowania o 70%) i 7-walentna (według szacunków ryzyko raka szyjki macicy jest mniejsze aż o 90%!). Również częstość występowania stanów przednowotworowych u kobiet zaszczepionych jest znacząco niższa. Ponadto, szczepionki 4- i 7-walentna chronią również przed typami HPV, wywołującymi kłykciny kończyste (inaczej brodawki płciowe).

 

Szczepionka na HPV – kiedy szczepić?

 

Szczepienie najlepiej wykonać między 11 a 12 rokiem życia dziecka, przed rozpoczęciem aktywności seksualnej. Zaleca się poddanie szczepieniom zarówno dziewcząt – by chronić przed rakiem, jak i chłopców – jako rezerwuaru wirusa, by uniemożliwić jego dalsze rozprzestrzenianie się (oraz w ramach ochrony przed innymi nowotworami wywoływanymi przez HPV i brodawkami płciowymi). Tak więc – szczepiąc syna, chronisz swoją przyszłą synową! Pamiętaj jednak, że szczepienie nie chroni przed wszystkimi przypadkami raka szyjki macicy i nadal ważne jest regularne wykonywanie cytologii!

 

Do tej pory na świecie podano 270 milionów dawek szczepionki. Według dostępnych badań, szczepienia przeciwko HPV są bezpieczne, do najczęstszych zgłaszanych objawów niepożądanych należały ból i zaczerwienienie w miejscu wkłucia, ból głowy, bóle mięśniowe. Nie stwierdzono również związku z postulowanym wywoływaniem chorób autoimmunizacyjnych czy przedwczesną niewydolnością jajników. Zarówno Europejska Agencja Leków, CDC (Centers for Disease Control and Prevention) jak i Amerykańska Akademia Pediatrii uznały szczepionki za bezpieczne.

 

Czy wiedzieliście, że szczepionka na HPV istnieje? Rozważacie szczepienie w ramach profilaktyki raka szyjki macicy? A może już zaszczepiliście swoje dzieci (bądź same jesteście po szczepieniu?)? Zapraszamy do komentowania i udostępniania!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *