Pieluszkowe zapalenie skóry
Bobasy

Pieluszkowe zapalenie skóry – czyli słów kilka o pielęgnacji pupy niemowlaka.

Każdy z nas zna określenie „skóra gładka jak pupka niemowlaka”, ale co zrobić, jeśli na pupce naszego bajtla pojawiają się niepokojące wykwity i zmiany chorobowe?  Jak pielęgnować okolicę pieluszkową niemowlaka? Co to jest pieluszkowe zapalenie skóry? No i kiedy udać się do lekarza? Przeczytajcie!

 

Nie od dziś wiadomo, że skóra niemowląt jest bardzo wrażliwa. Wynika to w głównej mierze z niedojrzałości skóry i naskórka małego dziecka (pełną dojrzałość uzyskują bowiem około 4 miesiąca życia).

Ze względu na to, że najbardziej narażona na uszkodzenie jest okolica pieluszkowa, to właśnie objawy pieluszkowe zapalenia skóry są jednym z najczęstszych problemów z jakimi rodzice zgłaszają  się do lekarza pediatry.

Skóra okolicy pieluszkowej z uwagi na wilgotne środowisko, drażniące działanie moczu i kału, podwyższone pH, narażenie na ciągłe ocieranie przez pieluszkę bardzo łatwo ulega podrażnieniu i zaczerwienieniu. To właśnie na podłożu podrażnienia naskórka i jego uszkodzenia w wyniku tarcia dochodzi do wtórnego nadkażenia bakteryjnego i grzybiczego.

 

Pieluszkowe zapalenie skóry

 

Jak sama nazwa wskazuje jest to stan zapalny zlokalizowany w miejscu przylegania pieluszki do pupy niemowlaka, przy czym nie powoduje go sama pieluszka. Etiologia, jak już wcześniej wspomniałam  jest wieloczynnikowa – wynika bowiem z wilgotnego środowiska pod pieluszką, zanieczyszczenia moczem i kałem i ich drażniącym działaniem oraz stałego tarcia pupy przez pieluszkę. Te wszystkie procesy powodują niszczenie bariery naskórkowej i ułatwiają kolonizację przez grzyby i bakterie. Należy pamiętać, że skóra miejscowo uszkodzona (wskutek np. istniejących wcześniej zmian) jest bardziej narażona na rozwój pieluszkowego zapalenia skóry.

Objawy pojawiają się już we wczesnym dzieciństwie, natomiast pieluszkowe zapalenie skóry najczęściej obserwujemy u niemowląt głównie między 7 a 12 miesiącem życia.

 

Jak to wygląda?

 

Początkowo skóra okolicy pieluszkowej jest zaczerwieniona, ze względu na toczący się stan zapalny. Następnie na podłożu zapalnym, na obrzękniętej skórze pojawiają się grudki i pęcherzyki, które pękając powodują pojawienie się bolesnych nadżerek i owrzodzeń. Przerwana ciągłość skóry staje się wrotami zakażeń bakteryjnych i grzybiczych.

Na podstawie obrazu klinicznego wyróżniamy postaci:

 

 • łagodne pieluszkowe zapalenie skóry – obejmuje rumień z niewielką maceracją naskórka;
 • umiarkowane pieluszkowe zapalenie skóry – pojawiają się grudki, krosty żywoczerwone, nadkażenia drożdżakowe;
 • ciężkie pieluszkowe zapalenie skóry – zmiany są bardzo rozległe, oprócz grudek, krost pojawiają się bolesne nadżerki, owrzodzenia, nadkażenia bakteryjne i grzybicze.

 

Czynniki które mogą przyczyniać się do rozwoju pieluszkowego zapalenia skóry to m.in.:

 

 • Biegunka
 • Nietolerancje/alergie pokarmowe
 • Długotrwałe stosowanie antybiotyków
 • Niewłaściwa pielęgnacja skóry
 • Uczulenie na preparaty służące do pielęgnacji skóry oraz/lub alergeny zawarte w pieluszkach oraz chusteczkach higienicznych
 • Wady/zakażenia układu moczowego
 • Infekcje grzybicze

 

Jak ochronić pupę niemowlaka przed pieluszkowym zapaleniem skóry?

 

 • Często przewijaj dziecko;
 • Skórę przemywaj ciepłą wodą;
 • Unikaj pocierania i nadmiernego tarcia;
 • Skórę delikatnie osusz – chroń przed wilgocią;
 • Gdy pojawią się łagodne zmiany zapalne stosuj maści zawierające m.in. tlenek cynku, allantoinę, D-pantenol, glicerynę, lanolinę, częściej zmieniaj pieluszkę,

 

W momencie pojawienia się zmian w okolicy pieluszkowej zwróć uwagę na sposób jej pielęgnacji. Sprawdź czy środki/preparaty, które stosujesz nie działają drażniąco na skórę dziecka.

 

Czy używać jednorazowych chusteczek pielęgnacyjnych?

 

Jest to kwestia dość kontrowersyjna – chusteczki przeznaczone dla niemowląt często mogą być przyczyną zmian o charakterze wyprysku alergicznego lub z podrażnienia. Jeśli u Twojego dziecka zauważasz tendencję do nawracających zmian skórnych w okolicy pieluszkowej – spróbuj zrezygnować z chusteczek lub wymienić je na produkt o innym składzie. Zwłaszcza dzieci, u których stwierdzono atopowe zapalenie skóry częściej reagują podrażnieniem skóry na stosowane jednorazowe chusteczki nasączone detergentami.

 

A co gdy zmiany zapalne okolicy pieluszkowej są bardziej nasilone?

 

Udaj się do pediatry, który zaleci odpowiednie preparaty dostępne na receptę. Często zdarza się, że konieczne jest włączenie miejscowych leków steroidowych na krótki czas celem zmniejszenia reakcji zapalnej lub/i dodatkowo leków przeciwgrzybiczych i przeciwbakteryjnych.  W przypadkach znacznie nasilonych z trudno gojącymi się ranami i nadkażeniami bakteryjnymi konieczne może być włączenie antybiotykoterapii ogólnej.

Natomiast bezwzględnie, poza zaleceniami lekarza, zadbaj o prawidłową pielęgnacje.

 

Pamiętaj! Zasady prawidłowej pielęgnacji i higieny okolicy pieluszkowej stosuj również po wyleczeniu zmian chorobowych.

 

Na czym polega prawidłowa pielęgnacja skóry pieluszkowej?

 

Zapamiętaj:
 • Myj okolicę pieluszkową ciepłą wodą lub hipoalergicznymi preparatami myjącymi  dostosowanymi do wieku dziecka. Do mycia nie stosuj mydeł ze środkiem antyseptycznym;
 • Często oczyszczaj skórę z zanieczyszczeń kałem i moczem;
 • Do pielęgnacji skóry, przy każdej zmianie pieluszki, używaj środków ochronnych/emolientów na bazie m.in. allantoiny, D-pantenolu, gliceryny, lanoliny (maść lepiej przylega do skóry pieluszkowej niż krem lub lotion). Wybieraj kosmetyki bezzapachowe i przeznaczone dla niemowląt;
 • Zapewnij częste wietrzenie okolicy pieluszkowej bobasa – np. podczas drzemki maluszka;
 • Wybieraj właściwe pieluszki, odpowiednio przylegające do skóry dziecka, minimalizujące ocieranie i tarcie naskórka –> Pieluszki zawierające superchłonne polimery (SAP) są bardziej chłonne i zapewniają większą suchość okolicy pieluszkowej niż pieluszki wielorazowe czy z celulozą. Pamiętaj – zmieniaj pieluszki co 3-4 godziny (w noworodków nawet częściej) i po każdej defekacji;
 • Nie zaleca się również stosowania talków i zasypek na okolicę pieluszkową;

 

Pamiętaj! Jeżeli objawy pieluszkowego zapalenia skóry nie ustępują mimo prawidłowo prowadzonej pielęgnacji, należy udać się do lekarza celem znalezienia innej przyczyny (np. atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry itp). Wówczas wskazane może być poszerzenie diagnostyki.

 

A Ty jak pielęgnujesz skórę okolicy pieluszkowej malucha? Jakich preparatów używasz? Podziel się swoimi sposobami w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *