tabletowy rodzic
Ja i świat

Nie bądź tabletowym rodzicem!

Bajka przed snem, do posiłku, na spacerze, bajka edukacyjna, dla zabicia czasu i w czasie, gdy rodzice chcą odpocząć. Korzystanie z urządzeń mobilnych jest coraz bardziej rozpowszechnione wśród najmłodszych dzieci. Czy nadmiar czasu spędzanego przed monitorem jest bezpieczny? Kiedy wprowadzać ograniczenia? Jak kontrolować użycie smartfonów i tabletów przez maluchy? Sprawdź, czy zdarza Ci się popełniać błędy w udostępnianiu dziecku urządzeń mobilnych!

 

 

Film powstał w związku z kampanią „Mama, tata, tablet” prowadzoną przez Fundację Dzieci Niczyje. Akcja ma na celu uświadamianie i przestrzeganie rodziców przed niekorzystnym działaniem urządzeń elektronicznych udostępnianych w niewłaściwy sposób dzieciom. Dla tych, którzy wolą słowo pisane, przygotowano również broszurę informacyjną. Znajdziesz w niej także propozycje aplikacji, które pomogą kontrolować treści oglądane przez dziecko i ułatwią wybór tych wartościowych.

 

O wynikach badania dotyczącego korzystania z urządzeń mobilnych przez małe dzieci w Polsce pisała już także mamapediatra w swoim poście Czy jestem tabletowym rodzicem?

 

Od kiedy dziecko może korzystać ze smartfona, czy tableta?

 

Zapewne wydaje Ci się, że smartfony, tablety, laptopy są z nami w zasadzie od zawsze. Jednak zasadniczo – jest to nowa, rozwijająca się technologia i nie do końca sprawdzony jest jej wpływ na rozwój małego dziecka. Dlatego też aktualne zalecenia mówią jasno – do 2 roku życia dziecko nie powinno w ogóle mieć kontaktu z z urządzeniami mobilnymi. Natomiast w Polsce 30% dzieci rocznych i dwuletnich codziennie korzysta ze smartfona czy tableta.

 

Ile czasu maluch może spędzać przed monitorem?

 

Zasada jest prosta – im mniejsze dziecko, tym mniej czasu powinno poświęcać na używanie urządzeń mobilnych. Najmłodsze dzieci jednorazowo mogą korzystać ze smartfonów, czy tableta przez 15-20 min. W ciągu dnia powinno to być 30 min do 2 godzin, w zależności od wieku dziecka (łącznie z oglądaniem telewizji), w wieku 2-5 lat powinna to być maks. 1 godzina dziennie.

 

Jakie negatywne konsekwencje może mieć korzystanie z urządzeń mobilnych przez małe dzieci?

 

Niewłaściwe korzystanie z urządzeń elektronicznych takich jak tablet, czy smartfon może wiązać się z kłopotami z zasypianiem i utrzymaniem snu przez dziecko, trudnościami z koncentracją, problemami w nauce, czy otyłością. Ciągłe wpatrywanie się w ekran angażuje jedynie zmysł wzroku, ogranicza bodźce dla pozostałych zmysłów. To nie sprzyja rozwojowi bogatej sieci neuronalnej (mówiąc prościej – dużej ilości połączeń w mózgu, którymi przepływają informacje). Brzmi strasznie? Jednak jak zwykle – myślę, że warto zachować zdrowy rozsądek. Właściwe, czyli wprowadzone w odpowiednim czasie i odpowiedniej ilości, korzystanie z urządzeń mobilnych nie powinno nieść negatywnych konsekwencji, a wręcz może stymulować rozwój intelektualny malucha. Kluczowa, również jak zwykle, jest obserwacja dziecka. Jeśli widzisz, że Twój bajtel nagle zaczął gorzej zasypiać, budzi się w nocy, płacze, reaguje złością, czy agresją na zabieranie smartfona/tableta, nie widzisz innych przyczyn takiego stanu – zastanów się, czy nie warto ograniczyć czasu spędzanego przed monitorem.

 

Pamiętaj! Gdy dziecko reaguje agresją lub rozdrażnieniem na zabranie mu urządzenia mobilnego, ma kłopoty z zasypianiem, traci zainteresowanie aktywnościami niezwiązanymi z korzystaniem z urządzeń elektronicznych, a jego życie kręci się głównie wokół smartfonu, czy tableta – działaj! Jeśli nie potrafisz zapanować nad maluchem – nie bój się szukać pomocy! Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci i konsultacja ze specjalistą mogą pomóc Ci podjąć odpowiednie kroki.

 

Czy bajka przed snem pomaga zasnąć?

 

Oczywiście! Ale ta czytana wspólnie, nie oglądana na smartfonie, czy tablecie! Światło i promieniowanie emitowane przez ekrany urządzeń elektronicznych mają niekorzystny wpływ na zasypianie i jakość naszego snu. Natomiast wspólne czytanie nie ma żadnych działań ubocznych, procentuje zamiłowaniem dzieci do książek i jest świetnym sposobem na wspólne spędzenie czasu, zwłaszcza, jeśli w ciągu dnia macie go dla siebie mało. Pamiętaj, że żaden ekran nie zastąpi Mamy ani Taty. Wszak nie samym tabletem dziecko żyje!

Dobrym pomysłem może być wyznaczenie przestrzeni wolnej od korzystania z urządzeń ekranowych – np. sypialni i czynności – posiłków, czy kładzenia do snu.

 

Jak kontrolować czas, który dziecko spędza przed ekranem?

 

Odpowiedź jest dosyć prosta – spędzając ten czas razem z nim! W ten sposób kontrolujesz również treści i obrazy, jakie ogląda Twój maluch. Szczególnie ważne jest, by filmy, bajki, czy programy oglądać wspólnie z najmłodszymi dziećmi, zwłaszcza, gdy dopiero wprowadzacie urządzenie mobilne do życia Waszego bajtla i zapoznajecie go z możliwościami współczesnej techniki. Wówczas zadaniem rodziców jest nie tylko kontrola co dziecko ogląda, ale również wytłumaczenie, co się dzieje na ekranie, obserwacja reakcji dziecka. W przypadku starszych dzieci kontroluj, czy korzystanie z urządzeń mobilnych nie zastępuje czasu spędzanego na aktywności fizycznej i zabawie, czy odpowiedniej ilości snu.

 

Kontrola rodzicielska

 

Aplikacje kontroli rodzicielskiej dają możliwość zabezpieczenia urządzenia mobilnego, z którego korzysta dziecko, tak aby zminimalizować ryzyko oglądania niebezpiecznych treści. Umożliwiają także sprawdzenie i ograniczenie czasu, jaki dziecko spędza na korzystaniu ze smartfonów i tabletów.

 

Amerykańska Akademia Pediatrii udostępniła stronę, na której możesz stworzyć indywidualny rodzinny plan korzystania z mediów.

 

„Zjedz ładnie, to puszczę Ci bajkę”

 

Zalecenia podkreślają również, że korzystanie ze smartfona, czy tableta nie powinno być stosowane w ramach nagród, czy kar. To wzmaga ich atrakcyjność w oczach dziecka – w końcu zakazany owoc smakuje najlepiej. Nie powinno być także motywacją dla malucha – np. do zjedzenia posiłku, posprzątania pokoju, czy siusiania do nocnika.

 

Czy wobec tego tablety i smartfony to samo zło?

 

Wydawałoby się, że tak – w końcu kto chciałby fundować dziecku gorszy sen, trudności z koncentracją i w nauce, czy ryzyko rozwoju otyłości? Ale pamiętaj – jak ze wszystkim, tak i z urządzeniami mobilnymi liczy się rozsądek. Właściwie dobrane i wprowadzone w odpowiednim czasie i odpowiedniej ilości treści internetowe mogą mieć pozytywny wpływ na rozwój dziecka.

 

Mamy nadzieję, że dzisiejszy wpis będzie dla Was inspiracją i impulsem do zwrócenia uwagi na to, ile czasu dziennie Wasze dziecko spędza przed ekranem. Mamy nadzieję, że nie jesteście tabletowymi rodzicami.

Albo inaczej – że jesteście rodzicami rozsądnie tabletowymi 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *