mycie zębó u dzieci
Testujemy

MYCIE ZĘBÓW U DZIECI I AKCESORIA DO HIGIENY JAMY USTNEJ- czyli czym pucować zęby bajtla?

W jaki sposób prowadzić prawidłową pielęgnację jamy ustnej bajtla? Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Czym się kierować w wyborze? Na te i inne pytania odpowiemy w  artykule.

No to testujemy!

 

 

O tym, że pielęgnacja jamy ustnej  powinna być rozpoczęta już w pierwszych tygodniach życia dziecka, pisałyśmy we wcześniejszym wpisie. Celem działań podejmowanych w tym okresie jest przyzwyczajenie malucha do zabiegów w obrębie jamy ustnej i utrzymanie jej w czystości. Nie od dziś wiadomo, że prawidłowe mycie zębów u dzieci i właściwa higiena jamy ustnej już od pierwszych miesięcy życia jest jednym z podstawowych elementów zapobiegania próchnicy zębów.

Należy przy tym pamiętać, że dobór akcesoriów do higieny jamy ustnej jest uzależniony od wieku malucha.

W okresie niemowlęcym rodzice powinni regularnie oczyszczać błonę śluzową jamy ustnej i wały dziąsłowe chociaż raz na dobę, najlepiej wieczorem przed położeniem dziecka spać.

Zabiegi te można wykonywać specjalnymi akcesoriami dla niemowląt nakładanymi na palec. W aptece dostępne są specjalne nakładki silikonowe, gaziki jednorazowe nakładane na palec lub rękawiczki wykonane z tkaniny frotte lub mikrofibry – wielokrotnego użytku . Można również posłużyć się najprostszą metodą w postaci gazików kosmetycznych nasączonych przegotowaną wodą. Przedział cenowy powyższych akcesoriów mieści się w zakesie 5-40zł.

Właściwa higiena jamy ustnej malucha chroni także przez grzybiczym zapaleniem jamy ustnej (tzw.”pleśniawkami”).

 

Pamiętaj!!! Do oczyszczenia jamy ustnej nie używaj waty!

 

A co robić, gdy zaczyna się wyrzynać pierwszy ząb?

 

W momencie wyrzynania pierwszych zębów zabiegi higieniczne powinny być wykonywane miękką szczoteczką, która nie tylko umożliwi usunięcie resztek pokarmowych ale także delikatnie masuje dziąsła dziecka. Szczotkowanie zębów powinno odbywać się  2x dziennie pastą z fluorem. Ważne jest mycie zębów wieczorem, aby zatrzymać fluor w jamie ustnej. Po wieczornej higienie jamy ustnej dziecko nie powinno już jeść ani pić napojów innych niż woda mineralna lub niesłodzona herbata.

 

Należy pamiętać, że wszelkie zabiegi pielęgnacyjne jamy ustnej powinny rozpoczynać się najpóźniej w momencie wyrznięcia pierwszego zęba mlecznego!

 

Mycie zębów u dzieci – jaką szczoteczkę wybrać?

 

Szczoteczka do pielęgnacji jamy ustnej małych dzieci powinna być zgodnie z zaleceniami:

  • z tworzywa sztucznego;
  • może być manualna, elektryczna lub soniczna;
  • mieć zaokrągloną główkę;
  • posiadać szeroki trzonek (rękojeść) dla wygodnego trzymania;
  • ewentualnie może być wyposażona w specjalną tarczkę (ogranicznik), który chroni przed zbyt głębokim włożeniem do ust dziecka.

 

Szczoteczka elektryczna, manualna czy soniczna?

 

Na podstawie przeprowadzonych badań nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który rodzaj szczoteczki jest lepszy. Uznaje się. że najważniejszą role ogrywa sposób utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej oraz technika szczotkowania, a nie sam rodzaj szczoteczki.

Oczywiście wybór właściwych akcesoriów do higieny jamy ustnej powinien odbywać się po kontrolą dentysty.

 

Zasady stosowania past do zębów z fluorem:

 

W czasie pierwszej wizyty u dentysty, stomatolog podpowie Ci jakiej pasty używać, oceniając ryzyko próchnicy u Twojego dziecka. Pamiętaj, że do 3 roku życia, na szczoteczkę należy nakładać śladową ilość pasty. W wieku 3-6 lat porcja pasty powinna odpowiadać wielkości groszku, a od 6 roku życia zalecana jest ilość ok. 1-2 cm. Najmłodszych dzieci nie trzeba uczyć płukania jamy ustnej po myciu zębów, ponieważ maluch najczęściej nie rozumie tej czynności i zazwyczaj połyka wodę wraz z pastą – co może prowadzić w okresie późniejszym do powstania plam na przednich zębach stałych.

 

Pamiętaj!!! W momencie pojawienia się próchnicy zębów, o tym czy należy podawać fluor i w jakiej dawce decyduje stomatolog.

 

Ryzyko próchnicy

WiekStężenie fluoru – ilość pasty w paście

Częstość szczotkowania

Niskie, umiarkowane, wysokie

3-36 miesięcy1000 ppm – śladowa ilość2x dziennie
3-5 lat1000 ppm  ziarno groszku
6-16 lat1450 ppm 1-2cm
wysokie>16 lat5000 ppm 1-2 cm

 

Uznaje się ze do 7-8 roku życia to rodzice powinni szczotkować zęby dziecka, jednocześnie ucząc stopniowo dziecko nabywania samodzielnych umiejętności manualnych. W latach późniejszych zawsze sprawdzaj jakość szczotkowania zębów (zwłaszcza trzonowych) – nawet do 10 roku życia.

 

Techniki szczotkowania:

 

  • METODA FONESA – metoda okrężna (kółeczkowa)włosie szczoteczki ustawia się prostopadle do osi zębów i wykonuje się ruchy okrężne. Na powierzchniach żujących zębów wykonuje się ruchy szorowania. Metoda ta jest zalecana dla uzębienia mlecznego lub u dzieci wymagającej szczególnej troski ze względu na łatwy sposób czyszczenia.

 

  • METODA OBROTOWO- WYMIATAJĄCA – polecana w momencie wyrzynania się pierwszych zębów trzonowych stałych; skuteczniej czyści powierzchnie żujące zębów trzonowych niż metoda Fonesa. Włosie szczoteczki kieruje się pod kątem 45 stopni do powierzchni zębów i wykonuje się ruchy obrotowo-wymiatające od dziąsła do powierzchni żującej, a w zębach przednich do brzegu siecznego. Powierzchnie żujące oczyszcza się ruchami poziomymi.

 

Inne akcesoria do usuwania płytki bakteryjnej oraz resztek pokarmowych:

 

* nici dentystyczne

* szczoteczki międzyzębowe

* irygatory

* płukanki do jamy ustnej

 


Nici dentystyczne –
powinny być stosowane u dzieci, które posiadają zdolności manualne (ok.8-10r.ż). Mogą być: woskowane, niewoskowane, z włókna pojedynczego lub wielowłókienkowe.

 

Szczoteczki międzyzębowe– służą do oczyszczania resztek pokarmowych i osadu z przestrzeni międzyzębowych. Oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych powinno się wykonywać ruchami poziomymi.


Irygatory stomatologiczne-
szczególnie zalecane u osób niepełnosprawnych i dzieci, które ze względu na zwiększone ryzyko krwawienia z dziąseł nie mogą używać tradycyjnych szczoteczek. Irygatory nie tylko oczyszczają przestrzenie międzyzębowe, ale również masują dziąsła i oczyszczają płytkę zębową.

 

Płukanki do jamy ustnej- zawierają substancje przeciwpróchnicowe i/lub antyseptyczne. Należy zwracać uwagę na zalecenia producenta – najczęściej mogą być stosowane u dzieci powyżej 6r.ż.

 

Skrobaczki, czyściki i szczoteczki do czyszczenia powierzchni języka. Gromadzą się na niej resztki pokarmowe, które są świetnym podłożem dla rozwoju bakterii i mogą być źródłem nieprzyjemnego zapachu z ust. Polecane są dla dzieci od ukończenia 6-8 roku życia. Język należy czyścić od tyłu do przodu, oczyszczając nasadę i powierzchnie boczne. Po każdym ruchu należy opłukać przyrząd, którego używamy pod bieżącą wodą. Najlepiej czyścić język przed pójściem spać i rano, po nocy.

 

A wy jakich akcesoriów używacie do higieny jamy ustnej malucha? Czym kierujecie się w wyborze?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *