jak ubierać niemowlę latem
Uncategorized

Jak ubierać niemowlę latem? W co ubrać noworodka w czasie upałów?

Dylematy, które powracają co roku wraz z nadejściem fali upałów – jak ubierać niemowlę latem? Czy dziecko musi nosić czapeczkę? Jak ubrać noworodka do spania? Jakie mogą być objawy przegrzania dziecka? Strach przed wychłodzeniem malucha skłania niektórych rodziców do ubierania dziecku dodatkowych warstw, przykrywania w czasie upałów grubym kocykiem, szczelnego owijania w czasie podróży samochodem. Szczególnie świeżo upieczeni rodzice noworodków często mają problemy z ubraniem nowego domownika. Zgodnie z babciną mądrością – o jedną warstwę więcej, niż dorosłego. Ale czy zawsze?

 

Noworodki, niemowlęta i małe dzieci są bardziej narażone na skutki wysokich i niskich temperatur z powodu dużej powierzchni ciała w stosunku do masy ciała. Dzieci mogą pochłaniać i tracić ciepło całą powierzchnią ciała, stąd tak istotne jest dbanie o zapewnienie komfortu cieplnego (co nie oznacza przegrzewania!). Jeśli chcesz wiedzieć jakich błędów nie popełniać, ubierając dziecko latem – czytaj dalej! (porady dotyczące noworodków odnoszą się do noworodków donoszonych!)

 

Jaka jest optymalna temperatura w pokoju, w którym przebywa dziecko?

 

Maluch odczuwa komfort cieplny w temperaturze podobnej jak dorośli. Uważa się, że dla niemowlaka optymalna jest temperatura 20-21C. Należy przy tym zwrócić uwagę, by wahania temperatury nie przekraczały 1-2 C. W pogoni za optymalną temperaturą w czasie upałów nie popadaj jednak w skrajność! Nie zaleca się stosowania klimatyzatorów w pomieszczeniach, w których przebywa maluch, ponieważ płynący z urządzenia zimny nawiew powoduje duże lokalne wahania temperatury. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem/posiadaczką klimatyzacji w domu, można włączyć ją w jednym pokoju i pozostawiając otwarte drzwi do innych, pozwolić rozejść się powoli chłodnemu powietrzu. Pamiętaj tylko, by różnica temperatur między tą ustawioną na urządzeniu i tą na zewnątrz nie była zbyt duża! Natomiast nie ma przeciwwskazań do wietrzenia pomieszczeń, w których przebywa dziecko, w ciągu lata (nawet stale) o ile, jak w przypadku klimatyzacji, różnica temperatur nie jest zbyt duża.

 

Jak ubierać niemowlę latem?

 

W gorące dni ubieraj dziecko tak, jak siebie! Jeśli Tobie jest gorąco, to dziecku z pewnością też. W upalne dni zapomnij o zasadzie „+ jedna warstwa dla malucha”. Ubrania dla niemowlaka powinny być wykonane z naturalnych tkanin, najlepiej bawełny. Len może być zbyt szorstki, natomiast tworzywa sztuczne, pomijając kwestię kiepskiej wentylacji, mogą wywoływać zmiany skórne. Po podróży samochodem, czy spacerze w wózku, jeśli poczujesz, że Twój maluch się spocił i ma mokre ubranko – należy zmienić je na suche (jeśli warunki pogodowe i temperatura na zewnątrz na to pozwalają, możesz to zrobić na miejscu, jeśli jednak na dworze jest chłodno – przebierz dziecko po przyjściu do domu). Odnośnie postępowania w przypadku zgrzania – patrz ostatni punkt wpisu.

 

Jak ubierać noworodka latem?

 

Wszystkie powyższe zasady dotyczą również noworodków – najmłodsze dzieci trzeba równie mocno chronić przed przegrzaniem, jak i wychłodzeniem. Niejednokrotnie przegrzanie noworodka może prowadzić do niepotrzebnej wizyty w przychodni, czy wręcz Izbie Przyjęć lub SORze ze względu na podwyższoną temperaturę ciała i niepokój dziecka (które w przypadku noworodków w zasadzie zawsze są objawem niepokojącym).

 

W co ubrać noworodka do spania w czasie upałów?

 

Przede wszystkim – w czasie upału nie przykrywaj dziecka szczelnie syntetycznym kocykiem. W roli okrycia świetnie sprawdzają się wówczas pieluszki tetrowe. Natomiast co do ubranka – z pewnością powinno być bawełniane (widziałam już noworodki, które w największe upały ubierano do spania w polar!), a co do długości rękawów/nogawek – na podstawie obserwacji dziecka, ciepła jego skóry z pewnością znajdziecie optymalne rozwiązanie, ciężko zalecić tu jednakowe postępowanie dla większości maluchów.

 

Jakie są objawy przegrzania i wychłodzenia?

 

O przegrzaniu może świadczyń niepokój, spocona, zaczerwieniona skóra, często z obecnością potówek. Dzieci przegrzane często mają również podwyższoną temperaturę ciała  (najczęściej tzw. stan podgorączkowy).

 

Objawy wychłodzenia to z kolei: mniejsza aktywność dziecka, sine wargi, płacz, zimne dłonie i stopy.

 

Prostym i szybkim sposobem oceny, czy dziecku jest ciepło (dotyczy to najmłodszych dzieci, w tym noworodków) jest ocena dotykiem karku lub dekoltu malucha.

Zapamiętaj, że dziecko szybciej da po sobie znać, że jest mu za zimno, niż za gorąco!

 

A co z czapeczkami – ubierać, czy nie?

 

W domu, jeśli temperatura panująca w pokoju jest optymalna (lub wyższa) ani niemowlakowi, ani nawet noworodkowi nie musisz zakładać czapki. Natomiast przebywając na dworze, czapeczkę lub chustę zakładaj dziecku tylko, jeśli przebywa bezpośrednio na słońcu. Jeśli natomiast maluch pozostaje w cieniu – czapka może utrudniać eliminację ciepła przez skórę głowy i doprowadzić do przegrzania, dlatego też nie jest wówczas wskazana.

 

Co robić, gdy dziecko się zgrzeje?

 

W czasie aktywności na świeżym powietrzu w czasie upałów do minimum ogranicz grubość ubrania. Podobnie jak w przypadku spocenia się w czasie podróży – dziecko przebierz w suche ubranie od razu (jeśli temperatura otoczenia na to pozwala) lub zaraz po powrocie do domu. Co ważne – unikaj szybkiego ochładzania zgrzanego dziecka. Dlatego też używając klimatyzacji nie ustawiaj temperatury na zbyt niską, by uniknąć nagłych różnic temperatur, a wchodząc ze zgrzanym dzieckiem do np. chłodnej klatki schodowej, okryj je dodatkowo.

 

Mamy nadzieję, że wpis rozwiał choć część Waszych wątpliwości związanych z tym jak ubierać niemowlę latem, czy zakładać dzieciom czapeczki, w co ubrać noworodka do spania i jak rozpoznać przegrzanie dziecka i jego wychłodzenie. Uważasz, że artykuł jest pomocny? Zapraszamy do komentowania i udostępniania!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *