Jak pobrać mocz u dziecka
Elementarz,  Testujemy

Jak pobrać mocz u dziecka? – czyli wszystko o woreczkach, kubeczkach i podmywaniu.

No i stało się! Przyszło Ci stanąć przed prawdziwym wyzwaniem – pobraniem moczu od Twojego dziecka! Choć mogłoby się wydawać, że to żadna filozofia (wszak po prostu musi się wysikać, a siusia przecież każdy), to jest to trudne zadanie. A od wyniku badania często wiele zależy. Jak więc podejść do całej procedury prawidłowo, by zakończyła się sukcesem?

 

 

Po co w ogóle pobierać mocz?

 

Najczęściej badanie ogólne moczu wykonywane jest w diagnostyce zakażeń układu moczowego. Możemy też jednak być zmuszeni pobrać mocz do badania z innych powodów – wbrew pozorom wynik tej prostej analizy może nam powiedzieć bardzo wiele. Jak istotne jest to, by materiał pobrać prawidłowo i uniknąć zanieczyszczeń wiedzą z pewnością rodzice, którzy zmuszeni byli badanie powtarzać z powodu nieprawidłowej techniki pobrania, która zafałszowała wynik.

 

Pamiętaj, że pobierając mocz musisz dokładnie wiedzieć, jakie badanie będzie wykonywane – ogólne, czy bakteriologiczne (czyli posiew).

 

Jak pobrać mocz u dziecka na badanie ogólne?

 

I znów – to zależy. Jeśli Twoje dziecko już kontroluje mikcję (czyli oddawanie moczu), możesz spróbować pobrać mocz ze środkowego strumienia.

 

Jak się to robi?

 

przeważnie, pobieramy mocz poranny (chyba, że okoliczności wymagają pobrania w danym momencie), natomiast u niemowląt i małych dzieci, które siusiają kilkanaście razy w ciągu dnia, bez przerwy nocnej, czas pobrania moczu nie ma aż takiego znaczenia

 • umyj krocze dziecka wodą z mydłem

 

 • u chłopców nie zapomnij o delikatnym odciągnięciu napletka i umyciu również tej okolicy (pod napletkiem potrafią „mieszkać” naprawdę paskudne drobnoustroje. Pamiętaj, by nic nie odciągać na siłę, a stulejka u małych chłopców jest fizjologiczna! (post o męskich problemach, stulejce itd. już wkrótce!)

 

 • u dziewczynek dokładnie rozchyl wargi sromowe i usuń zanieczyszczenia, które lubią się tam zbierać. Pamiętaj o technice mycia „od przodu do tyłu”. Zapobiega to przeniesieniu drobnoustrojów z okolicy odbytu w okolice cewki moczowej.

 

 • podmycie powinno być naprawdę dokładne – zależy Ci wszak na wiarygodnym wyniku

 

 • kiedy okolica krocza już jest umyta, czekamy na mikcję lub (najczęściej u starszych dzieci, które dobrze kontrolują już mikcję) – siusiamy

 

 • mocz ma być pobrany ze środkowego strumienia, co oznacza, że zaczynasz go łapać dopiero, gdy maluch zacznie siusiać. Nie czekaj z podstawionym kubeczkiem między nogami dziecka!

 

 • najprościej jest, gdy wszystko odbywa się w wannie lub pod prysznicem

 

 • zakręć kubeczek i voilà! Mocz pobrany, a co najważniejsze – w prawidłowy sposób!

 

Pamiętaj, że mocz na posiew należy pobierać do jałowego kubeczka.

 

Po pobraniu na badanie ogólne mocz powinien zostać dostarczony do laboratorium w ciągu godziny lub może być przechowywany w lodówce przez 4 godziny i przekazany do badania. W przypadku badania bakteriologicznego mocz powinien zostać przekazany do laboratorium natychmiast lub być przechowywany w lodówce.

 

Co jednak zrobić, gdy dziecko jeszcze nie współpracuje przy oddawaniu moczu?

 

Oto sposób na to jak pobrać mocz na badanie ogólne u noworodków, niemowląt i małych dzieci:

 • możesz pobrać mocz do woreczka
 • zacznij więc całą procedurę dokładnie jak w opisie powyżej – czyli umyj dokładnie krocze dziecka i osusz
 • następnie podklej woreczek
 • i… czekaj! regularnie (co ok. 15 min) sprawdzaj, czy w woreczku już jest mocz, odklej woreczek natychmiast, gdy zauważysz, że jest pełny i przelej do kubeczka.

 

Czasem zdarza się, że mocz w woreczku znajdziesz już po chwili, a czasem trzeba czekać, nawet kilka godzin. Jeśli mocz rozleje się, woreczek odklei lub zostanie zanieczyszczony kałem, który w międzyczasie odda dziecko – zacznij wszystko od początku! (czyli od dokładnego mycia!)

 

A tu zalecenia jak pobrać mocz u dziecka na badanie bakteriologiczne (posiew):

 

 • mycie i osuszenie dokładnie jak w punkcie poprzednim
 • na posiew nie podklejaj woreczka – zalecane jest pobranie metodą clean catch, czyli czystego złapania moczu ze środkowego strumienia do kubeczka

 

Ale jak trafić w odpowiedni moment i złapać mocz?

Opisano metodę czystego pobierania próbki moczu u bardzo małych niemowląt. Opiera się ona na fakcie, że mikcja często następuje 20–30 minut po karmieniu. Obejmuje 5 kroków:

 1. Nakarm dziecko, a następnie 25 minut po karmieniu umyj okolicę krocza w opisywany wyżej sposób.
 2. Jedna osoba unosi dziecko do góry trzymając pod pachami, tak aby nogi zwisały swobodnie.
 3. Druga osoba oklepuje palcami okolicę nadłonową (stymulując pęcherz moczowy) z częstotliwością 100/min przez 30 sekund.
 4. Następnie druga osoba masuje okolicę lędźwiową wokół kręgosłupa delikatnymi, okrężnymi ruchami przez 30 sekund.
 5. Oba zabiegi powtarza się do momentu wystąpienia mikcji.

 

Gdy dziecko zacznie siusiać, do jałowego kubeczka pobierz mocz ze środkowego strumienia.

 

Jak NIE pobierać moczu?

 

do słoika, nocnika, wiaderka itp. nawet, gdy są wyparzone! mocz ma być pobrany do specjalnego kubeczka i koniec kropka

nie należy pobierać moczu kubeczkiem z toalety, do której wysiusiało się dziecko

nie pobierać moczu wieczorem, by przynieść do badania następnego dnia rano (nawet przechowywany w lodówce nie jest wówczas materiałem diagnostycznym)

 

I to już cały sekret prawidłowego pobierania moczu u dzieci. Korzystacie z opisanych metod? Może macie swoje, sprawdzone sposoby?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *