higiena uszu
Bobasy,  Testujemy

Higiena uszu bajtla

Jak pielęgnować uszy naszego dziecka? Na czym polega higiena uszu? Czy stosować patyczki higieniczne czy nie? W dzisiejszym artykule przedstawimy Wam sposoby na prawidłową higienę i czyszczenie uszu dziecka oraz porady jak poradzić sobie z nadmiarem zalegającej woskowiny. Zapraszamy do lektury!

 

Uszy naszego bajtla są bardzo delikatne, dlatego też prawidłowa higiena uszu powinna być prowadzona w sposób bardzo delikatny. Budowa ucha dziecka różni się zasadniczo od budowy ucha osoby dorosłej. Trąbka słuchowa (czyli przewód łączący jamę nosogardła z uchem środkowym) u dzieci jest zdecydowanie krótsza i węższa, ustawiona bardziej poziomo. Cechy te predysponują do częstszych stanów zapalnych uszu dziecka, stąd pielęgnacja i właściwa higiena uszu jest tak bardzo ważna.

 

U każdej zdrowej osoby w przewodzie słuchowym zewnętrznym znajduje się substancja zwana woskowiną. Woskowina jest mieszaniną wydzieliny gruczołów łojowych i potowych skóry oraz złuszczonych komórek naskórka. Odgrywa bardzo ważną rolę ochronną, nawilżającą oraz oczyszczającą, tak więc wydzielanie woskowiny jest naturalnym procesem, mającym na celu ochronę kanału słuchowego. W warunkach prawidłowych woskowina usuwana jest w fizjologicznym mechanizmie opartym na przesuwaniu się naskórka oraz dzięki ruchom żuchwy i zazwyczaj nie powoduje powstawania czopa woskowinowego. Dlatego też nie ma konieczności nadmiernego i całkowitego oczyszczania przewodu słuchowego zewnętrznego z zalegającej wydzieliny!

 

Ze względu jednak na odmienną budowę przewodu słuchowego, brak ruchów żucia i niedojrzałość skóry przewodu słuchowego zewnętrznego, dzieci należą do grupy ryzyka tworzenia się czopów woskowinowych. Bardzo częstym problemem obserwowanym u maluchów jest nadmiar zalegającej wydzieliny oraz, mogące się wówczas pojawić, uczucie zatkania uszu. .

 

Do objawów związanych z zaleganiem wydzieliny zaliczamy:

 • Ból ucha
 • Zatkanie ucha, uczucie pełności w uchu
 • Niedosłuch (rodzice często nie wiedzą jakie mogą być objawy niedosłuchu – jeśli zauważysz, że Twoje dziecko siada bliżej telewizora, słucha głośniej muzyki lub zwiększa głośność filmów i programów telewizyjnych, a do tego czasem nie reaguje zawołane – mogą to być objawy niedosłuchu;
 • Świąd ucha,
 • Kaszel,
 • Zawroty głowy;
 • Szumy uszne, uczucie „dzwonienia”
 • Uczucie kłucia w uchu itp.

Objawy mogą nasilać się nagle – po kąpieli lub w chwili, gdy do ucha dostanie się woda.

 

Właściwa pielęgnacja i higiena uszu:

 

Właściwa pielęgnacja uszu bajtla powinna opierać się na regularnym, systematycznym pozbywaniu się nadmiaru wydzieliny i zapobieganiu powstawaniu korków woskowinowych.

Toaleta uszu nie jest trudnym zadaniem! Tak naprawę opiera się na bardzo delikatnym obmyciu wodą małżowiny usznej podczas kąpieli (palcem lub delikatną, cienką myjką) i osuszeniu ręcznikiem lub bawełnianym patyczkiem małżowiny usznej oraz najbardziej zewnętrznej części przewodu słuchowego zewnętrznego – usuwając tym samym nadmiar zalegającej wydzieliny. Wycieramy i czyścimy tylko to, co widzimy – czyli małżowiny uszne i ujście przewodu słuchowego.

Przy braku tendencji do zatkania uszu i tworzenia czopów woskowinowych takie postępowanie jest wystarczające, a inne działania można uznać za zbędne.

 

A co gdy podczas kąpieli do uszka maluszka dostanie się woda?

 

Nie panikuj, przedostanie się wody do przewodu słuchowego nie jest niebezpieczne. Owszem może spowodować pewien dyskomfort u maluszka, ale nie wymaga specjalnego postępowania. Ucho środkowe oddzielone jest od środowiska błoną bębenkową, chroniącą głębiej położone struktury, wystarczy więc tylko osuszyć ręcznikiem uszko dziecka z dostałej się do niego wody. I już!

 

Czy oczyszczać wnętrze przewodu słuchowego patyczkiem kosmetycznym ?

 

patyczki higieniczneNa podstawie badań i danych klinicznych stwierdzono, że do oczyszczania wnętrza przewodu słuchowego NIE NALEŻY UŻYWAĆ patyczków kosmetycznych!  Takie postępowanie zwiększa ryzyko zatkania ucha oraz przyczynia się do tworzenia korków woskowinowych (wskutek przesuwania woskowiny wgłąb przewodu słuchowego, a drażnienie przewodu słuchowego patyczkiem zwiększa produkcje woskowiny).  Oczywiście w przypadku tendencji do zalegania nadmiaru woskowiny można posłużyć się dostępnymi w aptece preparatami rozpuszczającymi nadmiar wydzieliny. Ponadto, przy zbyt silnym i nieumiejętnym oczyszczaniu przewodu słuchowego zewnętrznego z zalegającej woskowiny, można uszkodzić delikatną skórę, w wyniku czego rozwinąć może się zapalenie przewodu słuchowego zewnętrznego. Jest to stan miejscowy i zazwyczaj wymaga leczenia również tylko miejscowego, natomiast z powodu silnych dolegliwości bólowych ucha stanowi częsty powód wizyt u lekarza i niepokoju rodziców, którzy rzadko wiążą używanie patyczków z pojawiającym się później bólem ucha. Patyczki możesz stosować do czyszczenia zewnętrznej części małżowiny usznej i przewodu słuchowego, natomiast nie wkładaj ich głębiej!

 

W aptece dostępne są preparaty które służą do pielęgnacji i  oczyszczania uszu. Ich zadaniem jest odpowiednie nawilżenie oraz natłuszczenie skóry przewodu słuchowego, umożliwiające usunięcie nadmiaru zalegającej woskowiny. Nie udowodniono do tej pory przewagi któregokolwiek produktu nad innymi. Oczywiście stosowanie tych preparatów powinno być zgodne z zaleceniem producenta (najczęściej 1-2 razy na tydzień). Pamiętaj, że zbyt częste używanie dostępnych bez recepty substancji może przyczyniać się do nadprodukcji woskowiny i prowadzić do tworzenia korka woskowinowego.

 

No dobrze ale co zrobić, gdy pojawi się korek woskowinowy, powodujący zatkanie uszu?

 

Do metod stosowanych w przypadku zatkania przewodu słuchowego zaliczamy:

 • Używanie preparatów usuwających nadmiar woskowiny w dawkach odpowiednio zwiększonych;
 • Płukanie ucha strzykawką albo za pomocą innych systemów irygacji. Metoda ta powinna być wykonywana wyłącznie w warunkach gabinetu lekarskiego.
 • Mechaniczne usunięcie woskowiny za pomocą np. ssaka, haczyka (również do wykonania przez lekarza, nie próbujcie tego sami w domu!).

W przypadku nadmiernej produkcji woskowiny powyższe metody powinny być regularnie stosowane w gabinetach laryngologicznych co 6-12 miesięcy.

 

Jakich metod unikać?

 

Nie zaleca się stosowania codziennie kropli oliwy z oliwek.

Przeciwwskazane natomiast jest świecowanie uszu. Nie udowodniono skuteczności tej metody, a ponadto może dojść do powikłań takich jak oparzenie, zapalenie ucha zewnętrznego, czy perforacja błony bębenkowej.

 

To już wszystkie tajniki czyszczenia uszu, jakie dla Was dziś przygotowałyśmy. A wy jak pielęgnujecie uszy dziecka? Jakich preparatów używacie? Na czym polega higiena uszu w Waszych domach? Podzielcie się z nami w  komentarzach!

 

 

6 komentarzy

 • kolenka

  Nam też polecono w aptece ten fonix, że bezpieczny dla dziecka i skuteczny. Sami też go stosujemy. Naprawdę dobrze sobie radzi z usuwaniem woskowiny i pomaga przy zatkanym uchu

 • daria

  ja myślałam, że uszy się patyczkami czyści, ale położna wyprowadziła mnie z błędu i dlatego kupiłam spray fonix. Bardzo dobrze czyści, no i oczywiście przez szeroki aplikatorek jest bezpieczny do stosowania

 • Amanda

  Zaczęłam używać Vaxol jak się okazało, że mój synek ma zbyt dużą produkcję woskowiny. Zawsze czytam składy i tym razem byłam zdziwiona, że to tylko czyta oliwa z oliwek ale działa znakomicie. Nie przesadzajcie jednak z tym czyszczeniem bo woskowina jest potrzebna, naturalnie chroni ucho, wystarczy co kilka dni psiknąć a to czego jest zbyt dużo samo wypłynie.

 • Stokrotka

  Z początku w ogóle, nie stosowałam żadnych specjalnych metod czyszczenia uszu. Tak jak napisaliście w artykule. Po kąpieli wycierałam delikatnie uszka pieluszką i to wystarczyło. Jak Kuba miał kilka miesięcy zaczęło go boleć uszko. Podczas wizyty u pediatry okazało się, że ma dużo zalegającej woskowiny i zrobił się czop. Konieczne było płukanie. W takich sytuacjach należy stosować spraye które usuwają nadmiar woskowiny. My używamy Vaxol, to naturalna oliwa z oliwek, szczególnie polecana małym dzieciom.

 • polanka

  Woskowinę bardzo dobrze i szybko rozpuszcza spray fonix z różnymi olejkami w składzie. Czyszczę nim uszy synkowi także dlatego, że ma szeroką końcówkę aplikatora, dzięki czemu nie ma ryzyka, że spowoduje uraz ucha

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *