choroba lokomocyjna
Ja i świat

Choroba lokomocyjna u dzieci

Sezon wakacyjny już rozpoczęty- o tym jak przygotować się do wyjazdu i co spakować do torby podróżnej pisałyśmy tutaj. Ale jak wiemy wakacje to przecież wspólne podróżowanie, zwiedzanie, jazda autem, pociągiem, autobusem… No właśnie ale co jeśli sama podróż nie jest wcale przyjemna dla naszego dziecka. Co jeśli nasz maluch cierpi na chorobę lokomocyjną?? Jak sobie poradzić z nieprzyjemnymi objawami?? 

 

Choroba lokomocyjna– jest chorobą występującą głównie  u dzieci w przedziale wiekowym od 2-12 roku życia. Przyjmuje się,że objawy choroby lokomocyjnej stopniowo ustępują do 6 roku życia, choć u niektórych pacjentów mogą się utrzymywać przez całe życie.
Bardzo często obserwuje się współwystępowanie choroby lokomocyjnej u dzieci z migrena lub zespołem Tourette’a.

 

Co powoduje chorobę lokomocyjną ?

Patomechanizm choroby wynika z zaburzenia w odbiorze bodźców przez układ równowagi w  skład którego wchodzą:  narząd równowagi, narząd wzroku oraz mechanoreceptory.

 

Jakie są objawy ? 

Dominującym objawem choroby lokomocyjnej są wymioty, ale nie tylko.  Do innych objawów zaliczamy:
* nudności
* bladość skóry
* pocenie się
* ból głowy
* zmęczenie, osłabienie
* suchość w jamie ustnej

 

Oczywiście na nasilenie się objawów duży wpływ mają: zła wentylacja pojazdu, niewłaściwa dieta dziecka, nieodpowiednia podaż płynu, korzystanie w trakcie jazdy z gier, czytanie książek podczas jazdy itp.

 

Należy jednak pamiętać, że objawy chorobowe występują tylko podczas podróży. Jeśli dziecko już wcześniej podróżowało i nie obserwowano wymiotów to powinno się dolegliwości różnicować z innymi jednostkami chorobowymi m.in.  zatruciem pokarmowym, zapaleniem ucha, migreną itp.
Szczególnej uwagi wymagają dzieci u których wymioty utrzymują się przez dłuższy czas, występują szumy uszne, zawroty głowy, zaburzenie widzenia, pogorszenie słuchu-> konieczne jest wtedy skierowanie dziecka na konsultacje laryngologiczną/ neurologiczną.

 

No dobrze to teraz kilka porad praktycznych czyli : Jak przygotować się do podróży?

– nigdy nie wyruszajcie w podróż z dzieckiem, które cierpi na chorobę lokomocyjną bez zjedzenia lekkiego śniadania. Podkreślamy lekkiego, ponieważ powinno się unikać tłustych, słodkich i bardzo słonych posiłków
– zaplanuj przerwy podczas podróży na posiłek, odpoczynek, krótki spacer, żeby zapobiec pojawieniu się objawów
– w trakcie podróży podawaj dziecku niewielkie przekąski np. ze świeżych owoców i warzyw
– zadbaj o prawidłową podaż płynu (możesz dodać miętę lub imbir do napojów i przekąsek- wg dostępnej literatury  hamują objawy choroby lokomocyjnej) *
– zadbaj o prawidłową temperaturę otoczenia.
– unikaj czytania książek, grania na przenośnych konsolach
– koncentrowanie wzroku dziecka na jednym stałym punkcie- o ile to możliwe.
*UWAGA:  pamiętaj, że preparaty imbiru w połączeniu z  niektórymi lekami- głównie niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi mogą powodować albo nasilać krwawienie.

 

Poza naturalnymi metodami walki z chorobą lokomocyjna (tj. preparaty z imbirem, dodawnie mięty do napoi), w aptece dostępne są leki zawierające prometazynę stosowaną w leczeniu i łagodzeniu objawów choroby lokomocyjnej. Lek zarejestrowany jest od 2r.ż. Powinien być podany ok 2 godziny przed podróżą, a sam efekt działania utrzymuje się od 6-8 godzin. W przypadku bardzo nasilonych objawów lub braku poprawy po zastosowaniu metod naturalnych  lekarz może przepisać taki lek na receptę.

 

A wy macie jakieś sprawdzone metody na chorobę lokomocyjną? No i gdzie wyruszacie na wakacyjną podróż? 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *