ciemieniucha
Bobasy,  Elementarz

C jak ciemieniucha- czyli co zrobić, gdy główkę niemowlaka pokryją żółte łuski?

Ciemieniucha inaczej tzw. „czepiec kołyskowy” jest stanem zapalnym skóry, obserwowanym najczęściej w pierwszych tygodniach życia dziecka. Ta „nieładna żółta czapeczka” pojawiająca się na głowie niemowlaka wywołana jest nadmierną produkcją łoju. Co zrobić jeśli się już pojawi? Co stosować? Kiedy udać się do lekarza? Na te i inne pytania odpowiemy w  dzisiejszym artykule.

 

Jak jesteśmy się w stanie domyśleć skóra małego dziecka znacznie różni się od skóry dorosłej.  Skóra noworodka musi bowiem przejść szereg procesów adaptujących do życia w środowisku zewnętrznym. Dodatkowo w okresie noworodkowym oraz niemowlęcym obserwujemy nadmierną produkcję łoju, prowokowaną przez hormony biernie przenoszone z matki na dziecko w trakcie ciąży (i jest to stan całkiem naturalny, nie wynika on  z zaburzeń endokrynologicznych dziecka). To właśnie nadczynność gruczołów łojowych stanowi główną przyczynę pojawienia się zmian skórnych zwanych CIEMIENIUCHĄ. Bardzo często wraz z normalizacją gospodarki hormonalnej dziecka objawy ulegają zmniejszeniu, a nawet całkowicie zanikają.

 

Jak wygląda ciemieniucha? Gdzie się lokalizuje?

Jak sama nazwa wskazuje ciemieniucha najczęściej występuje w okolicy ciemienia, na owłosionej skórze głowy, ale może także obejmować okolicę brwi oraz nasadę nosa.

Początkowo w miejscach najbardziej predysponowanych (czyli w okolicach ujść gruczołów łojowych) pojawia się delikatne złuszczanie na powierzchni naskórka, następnie pojawiają się nieestetyczne łuski koloru żółtego lub brązowego. Łuski mogą występować pojedynczo lub zlewać się na całej powierzchni skóry tworząc coś w rodzaju „czapki”- „czepca” owłosionej skóry głowy.

Podsumujmy ….

Charakterystyczne objawy ciemieniuchy:

  • WIEK- pierwsze tygodnie życia do ok.1 roku życia
  • LOKALIZACJA- owłosiona skóra głowy, okolica brwi
  • CHARAKTER ZMIAN- drobne, białe lub żółte łuski.

 

Jak leczymy?

Po pierwsze należy sobie zdać sprawę, że ciemieniucha nie stanowi stanu zagrożenia życia i nie wpływa negatywnie na zdrowie malucha. Natomiast należy pamiętać, że często zlewne łuski tworzące coś w rodzaju „skorupy” na owłosionej skórze głowy mogą przyczyniać się do rozwoju i namnażania grzybów (zwłaszcza Malassezia furfur) oraz nasilać stan zapalny skóry, stąd nie należy bagatelizować prawidłowej pielęgnacji.

Każdy rodzic, który spotkał się z problemem ciemieniuchy u swojego dziecka wie jak często żmudnym procesem jest pozbycie się niechcianych żółtych łusek. Problemem jest głównie fakt pojawiania się ciągle nowych zmian skórnych mimo prawidłowo prowadzonego leczenia. Nie da się ukryć, że jest to bardzo frustrujące. Ale spokojnie drogi rodzicu istnieją preparaty, które pomagają uporać się z tym problemem.

W leczeniu  wykorzystywane są preparaty stosowane miejscowo, które mają za zadanie zmiękczanie łusek i lepsze ich usuwanie. Należą do nich m.in. kwas salicylowy-3-4%, mocznik 10-15% oraz kwas mlekowy. W aptece dostępne są również preparaty na bazie tłuszczu (oliwki dla niemowląt, alantoina, parafina) oraz preparaty zawierające nawilżające emolienty z domieszką substancji nasilających keratolizę (czyli oddzielanie się łusek od skóry głowy).

Powyższe preparaty można nakładać na kilka minut- godzin przed wieczorną kąpielą (zgodnie z zaleceniem producenta). Ułatwi to oddzielenie łusek od powierzchni skóry i pozwoli na łatwiejsze ich usunięcie.  Oczywiście do wyczesywania łusek używaj miękkich szczoteczek, a do usunięcia preparatu na ciemieniuchę stosuj odpowiednio dobrane dla wieku dziecka szampony (szampony dla niemowląt).

UWAGA: Nigdy nie staraj się oddzielać łusek „na siłę”, może to spowodować krwawienie oraz nasila proces zapalny!

No to podsumujmy …

  1. Jeśli owłosioną skórę głowy pokrywają pojedyncze łuski wystarczy delikatny szampon przeznaczony dla niemowląt o właściwościach nawilżających oraz delikatne wyczesywanie łusek szczoteczka z miękkim włosiem.
  2. Jeśli owłosioną skórę głowy pokrywają rozległe łuski, obejmujące całą owłosioną skórę głowy maluszka skorzystaj z preparatów dostępnych bez recepty (opisanych powyżej)- pozostaw preparat na zmianach skórnych na ok 1-3* godzin przed kąpielą (*zgodnie z zaleceniem producenta), możesz dodatkowo przykryć główkę dziecka czapeczką, a następnie za pomocą szczotki z miękkim włosiem wyczesz łuski podczas kąpieli.

Kiedy udać się do pediatry?

  • Gdy skończą się Wam siły do walki z ciemieniuchą (mimo prowadzonej właściwej pielęgnacji >14 dni);
  • Gdy obserwujecie inne/ dodatkowe objawy u dziecka- m.in. biegunka, brak przyrostu masy ciała (może to świadczyć o alergii)
  • Gdy zmiany skórne zlokalizowane są w innych miejscach (m.in. tułów, twarz, kończyny)

 

A wy jak radzicie sobie z ciemieniuchą u waszych maluszków? Macie jakieś sprawdzone sposoby? Podzielcie się z nami w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *